Press "Enter" to skip to content
Wzrost gabarytu miernikiem dobrobytu - myśl własna autora

O co chodzi z “grą w śmieci”?

By zrozumieć skąd biorą się opłaty za śmieci, trzeba spojrzeć na temat “systemowo”. Poznać rynkowych graczy i ich interesy. W naszym przypadku tych głównych graczy jest trzech.

  • mieszkańcy, którzy dysponują strumieniem odpadów i zainteresowani są ich usunięciem. Dysponują także gotówką, którą mogą za to zapłacić. Chcą płacić jak najmniej.
  • Związek Międzygminny CZO Selekt, który realizuje zadania ustawowe. Za pośrednictwem wójtów i burmistrzów działa w interesie mieszkańców. Dysponuje środkami administracyjnego przymusu do ściągania należności od mieszkańców. Następnie płaci za “robienie porządku” firmie PreZero, jako dysponentowi instalacji przetwarzania odpadów w Piotrowie Pierwszym
  • PreZero czyli międzynarodowa korporacja działającą w branży usuwania odpadów. Jej zadaniem jest kompleksowa gospodarka odpadami, od podstawienia odpowiednich pojemników, zapewnienia logistyki, usunięcia odpadów w miejscu ich powstawania aż po udokumentowanie całego procesu (tak pisze na swojej stronie www) Zainteresowana jest wybieraniem najbardziej smakowitych kąsków w całego interesu. Chce zarabiać jak najwięcej.

Firma PreZero dzierży dominującą pozycję rynkową na obszarze działania związku. Wynika ona z faktu posiadania instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Historia tej firmy w Polsce sięga 1996 roku, kiedy to niemiecka grupa Toensmeier kupiła pierwszą spółkę gospodarującą odpadami w Polsce. Był to TEW GO w Nowej Soli. Znają się na tym, co robią i szybko opanowali krajowy rynek. Niedawno nastąpiło przekształcenie i zniknął Toensmmeier, a pojawiło się PreZero. Ale chodzi o to samo. Jak dla każdego podmiotu gospodarczego – celem działania jest zysk ze sprzedaży produktów i usług.

Związek Międzygminny CZO Selekt jest dobrowolnym zrzeszeniem, które ma reprezentować interesy mieszkańców gmin, które go założyły w negocjacjach z firmą przetwarzającą odpady. Organizuje także przetargi na dowiezienie odpadów do instalacji. Działania te finansuje ze ściąganych od mieszkańców opłat i składek płaconych przez gminy.

Przewodniczącą Zgromadzenia Związku jest Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska, a w zarządzie zasiadają:

  • Dorota  Lew-Pilarska – Przewodniczący Zarządu
  • Zbigniew Kaczmarek, Wójt Granowa – Z-ca Przewodniczącego Zarządu 
  • Jan Broda , Wójt Komornik – Członek Zarządu
  • Piotr Hojan, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego – Członek Zarządu
  • Włodzimierz Pinczak, Burmistrz Stęszewa – Członek Zarządu

Selekt nie działa dla zysku. To często słyszymy. Jego koszty powinny być równoważone przychodami z opłat. Po stronie kosztów można jednak wpisać bardzo różne rzeczy, jak np. 4,3 miliona planowanych na ten rok wynagrodzeń i ich pochodnych, ale można to jakoś uzasadnić np. faktem, że Selekt powinien mieć w swoich szeregach wytrawnych negocjatorów i znawców tematu. Rozmawia przecież z firmą, która na śmieciach “zjadła zęby”.

Uchwała Nr 47/X/2020 z dnia 17 grudnia 2020 r. Zgromadzenia Związku Międzygminnego “Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT” w sprawie uchwalenia planu finansowego Zwiazku Miedzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadow – SELEKT” na rok 2021 źródło: https://czo-selekt.biuletyn.net/fls/bip_pliki/2020_12/BIPF5B6BA048311FDZ/Uchwala_47_2020.pdf

Selekt pobiera opłaty od mieszkańców gmin i płaci z tego za dowiezienie odpadów do instalacji i ich przetworzenie. Gminy reprezentowane są w Selekcie przez ich wójtów i burmistrzów, a samo przyjęcie do związku zostało zatwierdzone uchwałami radnych tychże gmin.

Czy Selekt jest potrzebny? Tak, bo jaka może być pozycja negocjacyjna jednej małej gminy w rozmowach ze śmieciowym gigantem? Trudniejszym pytaniem, na które warto poznać odpowiedź jest pytanie “czy Selekt może nam wynegocjować niższe stawki opłat”? Mimo, że odpowiedź na to pytanie jest zadaniem dla przynajmniej trzech redakcji, podejmiemy to wyzwanie.

Dziś tylko zasygnalizuję kierunki poszukiwań, czyli pytania pomocnicze: o ile procentowo wzrosła opłata za gospodarowanie odpadami w ciągu pięciu ostatnich lat? O ile wzrosła w tym samym czasie ilość odpadów i jak zmieniła się ich struktura (ile można obecnie poddać recyclingowi)? W badaniu tematu nie można pominąć inflacji i zmieniającego się otoczenia prawnego wpływającego na koszty. I trzecie pytanie: jakie korzyści odnosi firma posiadająca instalację na przetwarzaniu naszych odpadów?

Jest więc co badać i o czym pisać. Mamy rozpisanych uczestników gry i znamy ich interesy. C.D.N.

4.3 4 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze