Nowy Pomnik Katyński w Grodzisku, czyli gdzie podziała się roztropność władzy?

Na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej Grodziska na samym końcu porządku obrad dodano punkt uchwały „o wzniesieniu pomnika zbrodni katyńskiej”.

Z mieszanymi uczuciami piszę własną opinię dotyczącą planów budowy nowego pomnika, licząc, że może wielkopolska roztropność wygra z pomnikowym koniunkturalizmem.

Tym bardziej mi ciężko, gdyż jestem z pokolenia, które szeptem edukował dziadek mówiąc „kto naprawdę zbrodni dokonał” a szkoła oficjalnie kłamała. Wtedy trzeba było mieć odwagę publicznie mówić o zbrodni, bo groziły za to kary. Dzisiaj zapewne narażę się bardzo patriotycznej części elektoratu grodziskiego o brak „patriotyzmu” – ale kto pyta nie błądzi, podobnie jak mały bohater znanej bajki Andersena – Nowe Szaty Cesarza.

Targany wątpliwościami czy nie porywam się na narodową świętość zapytałem kilku grodziszczan o zdanie, niestety wszyscy ze zdziwieniem, podejrzeniem o żartowanie z nich i bez entuzjazmu przyjęli informację lub lekceważąco wzruszyło ramionami. Zdarzyły się 3 wypowiedzi osób starszych, bardziej sensowne : to jest chore, lepiej przeznaczyć pieniądze na dzieci, dla kogo jeszcze jeden pomnik? Właśnie! Pytanie odpowiedź które potwierdziło, że niestety muszę oddać w tej sprawie swój głos!

Nowy pomnik o ile wieść gminna niesie w postaci bydlęcego wagonu kolejowego ustawionego na torze kolejowym, uzyskanego od IPN ma powstać na terenie Centrum Ekologiczno – Edukacyjnego „Pod Chmurką”. Raptem pomiędzy plastykowymi bykami, ławką zakochanych, sadem chłopa, ostoją owadów i wiatrakiem stanie pomnik poświęcony narodowej tragedii! Dla mnie to wyraz braku szacunku dla ofiar zbrodni, ale chyba to jedyne teraz miejsce gdzie można postawić monument, na rogatkach miasta. Trudno mi jednak sobie wyobrazić kolejny radosny festyn dla dzieci pomiędzy poetyką grobów i narodowej tragedii. Ma to być miejsce radosnego rodzinnego spaceru, czy grobowej powagi pomiędzy kiczowatym centrum? Czy nagła budowa pomnika w tak ważnej dla Polaków sprawie na polegać na dopychaniu kolanem, byle wybudować ma rzeczywiście uczcić ofiary czy tylko trzeba się komuś przypodobać? Właśnie komu? IPN? Nie usłyszałem żadnego argumentu na rzecz budowy, gdyż panuje cisza ze strony ratusza? Głośno zapewne będzie przy otwarciu. A co z grodziskimi ofiarami innych zbrodni np. tych wywiezionych na roboty do Niemiec, którzy nigdy nie wrócili? Zabitych przez Niemców grodziskich powstańcach wielkopolskich podczas II WŚ – w 2018 roku mamy 100 lecie zrywu Wielkopolan? Może tragedia Katynia jest prostszym sposobem zdobywania poklasku?

Mamy w Grodzisku pomnik z tablicą poświęconą zbrodni katyńskiej, mamy dęby katyńskie, wydana została książka o grodziskich ofiarach Stalina, skąd nagle pomysł budowy pomnika katyńskiego? Być może wystarczyłby symboliczny grób pomnik na grodziskim cmentarzu? Czy musi to być wagon z torami, który jest kopiowaniem istniejącego pomnika poświęconego ofiarom na wschodzie? Sprawa tym trudniejsza, gdyż łatwo oponentów budowy posądzić o brak narodowej dumy. Kto zaprzeczy budowie ku pamięci „narodowej tragedii”? Niestety dla mnie i kilkorga moich znajomych ta sprawa ma drugie dno. Czyżby chodziło o przyszłoroczne wybory samorządowe i dopieszczanie części elektoratu? Niestety, smutne, że polityczna koniunktura wygrywa z gospodarską roztropnością, która podobno cechuje Wielkopolan.

Andrzej M. Mańkowski

My Obywatele Grodziska

https://www.facebook.com/profile.php?id=100022358227171&fref=ts

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (5)

 1. Przecież to proste .Wybory już za rok. Burmistrz jak europoseł Czarnecki ma zdolność ustawiania się z wiatrem i wyczuwa polityczną koniunkturę. Kiedyś hm może zapomnijmy o tym kiedyś ale jeszcze niedawno byłem na spotkaniu z Premier Kopacz gdzie dziękował Platformie ,że za ich rządów był najlepszy okres i najwięcej zrobiono dla samorządów. Dzisiaj wspólnie z IPN (oczkiem w głowie PIS) chce budować pomniki , wspiera Akademię Republikańską itd.
  Ktoś kiedyś powiedział ,że do źródeł (prawdy) płynie się pod prąd nie jest to łatwe bo z prądem zawsze płynie coś innego.

  1. Koledzy mi przypomnieli, że piękny pomnik katyński w postaci torów znajduje się na terenie grodziskiego zakładu poprawczego!

   Co do samej ideii pomnika, to myślę, że w następnym roku w pogoni do władzy ktoś będzie biegał po lesie jako żołnierz wyklęty z plakietką sponsoring IPN 😉

 2. Brałem udział w dzisiejszej sesji . Mam takie samo zdanie jak Andrzej . Ok pomnik smoleński tylko co wspólnego ma wagon ? Tych 15 osób nie wieziono z Grodziska wagonami. Dostali się w ręce sowietów po drugiej stronie Bugu . Nawet niekoniecznie musieli jechać w wagonie część była prowadzona w kolumnie na piechotę.
  Ale dzięki jednemu z oficerów policji dzisiaj dotarło do mnie co faktycznie oznacza termin “wazeliniarstwo” .Wcześniej nauczyłem się przy tym oficerze co oznacza termin bigoteria

 3. “Brałem udział w dzisiejszej sesji. Ale dzięki jednemu z oficerów policji dzisiaj dotarło do mnie co faktycznie oznacza termin “wazeliniarstwo” .
  Wcześniej nauczyłem się przy tym oficerze co oznacza termin bigoteria”

  I co? – I co? – było na tej sesji ?.
  A co oznacza termin “SB”?!?!. Na pewno wiesz.
  https://pl.wikipedia.org/w/…§ion=7

  1. Wiem co oznacza ten termin jak każdy obywatel tego kraju. Jeśli chce Pan Go przypiąć do mnie to informuję ,że w 89 r miałem 18lat i nijak nie można mnie powiązać z tą formacją