Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Niewidoczne i niesłyszane. Kobiety ze wsi.

Niedawno na rynku wydawniczym, nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, ukazała się pozycja Aleksandry Zbroi i Agnieszki Pajączkowskiej zatytułowana “A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”.

Mariola jest pewna, że mężczyźni zawsze będą górą. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby „nie wierzę w Boga”, a Piotrowska zdradza, co usłyszała w konfesjonale.

Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?

Dla czytelników mamy konkurs. Do wygrania jest książka “A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”

Jakiś czas temu pisaliśmy ile kobiet w powiecie grodziskim patronuje ulicom. Prosimy o przesłanie odpowiedzi na to pytanie na adres [email protected] Spośród maili z prawidłową odpowiedzią wylosujemy osobę, która otrzyma książkę. Czekamy do niedzieli 24 marca, do godz. 20.00.

JWS

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24