Niesamowite wiadomości z przeszłości

Dawne gazety i kroniki pełne są niesamowitych wiadomości. Niezmiernie ciekawe, jeszcze dzisiaj potrafią wywoływać emocje. Dlatego w cyklicznych odcinkach postanowiliśmy je Państwu przypominać.

„Orędownik” z roku 1906 donosił:

„Skarb zakopany znaleziono w tych dniach w Grodzisku. Przy zakładaniu fundamentów pod nową budowlę p. Paszlińskiego wydobyto skrzynię ze złotymi i srebrnymi monetami polskimi z 16. stulecia”.

„Z Grodziskiego donoszą, że posiedziciel Rzanny w Kobylnikach po sprzedaniu gospodarstwa swego za 30.000 marek gospodarzowi Fliskowi nabył na własność 130 morgowe gospodarstwo, należące do miasta od dotychczasowego posiedziciela p. Odrobińskiego za 35.000 marek”.

„Wycieczka Oddziału Kołowników Sokoła Poznańskiego odbędzie się w niedzielę 6 maja 1906 roku o godzinie trzy kwadranse na 6. do St. Dominngo. Punkt zborny Stary Rynek (figura św. Jana) całodzienny wyjazd do Grodziska. Punkt zborny Dom Przemysłowy, popołudniowa o godzinie 3. nie jak uchwalono do Puszczykowa…”.

„W Grodzisku w niedzielę 24 czerwca odbyła się tutaj w ogrodzie p. Węclewicza Zabawa Latowa na cel dobroczynny, której dochód wynosił 630 marek”.

„Okropnego czynu dopuściła się z rozpaczy służąca landrata. Dowiedziawszy się , że jej narzeczony jest żonaty i ojcem kilkorga dzieci, służąca tak sobie ten zawód wzięła do serca, iż postanowiła odebrać sobie życie. W tym celu polała sobie suknie naftą, a potem je podpaliła. Gdy suknie na dobre się paliły, a ból coraz większym się stawał, nieszczęśliwa pragnąc sobie ulżyć nakryła się pierzyną, co oczywiście wręcz przeciwny wywarło skutek. Chciano ją ratować, lecz było to wręcz nie możliwe. Okropnie poparzoną odwieziono nieszczęśliwa do lazaretu, gdzie po przyjęciu Sakramentów Świętych w poniedziałek zmarła wśród okropnych boleści. Liczyła lat 30.”

„Kilkoro dzieci bawiło się w niedzielę nad stawem w Doktorowie. Trzyletnie dziewczę wpadło w wodę. Jakkolwiek wydobyto ją natychmiast i z pomocą lekarza przywrócono do przytomności, jednak bodaj żyć będzie, ponieważ skutkiem zimnej kąpieli zachorowało na ciężkie zapalenie płuc”.

„Grodzisk. W ubiegłą niedzielę odbyła się tutaj zabawa latowa Towarzystwa Młodzieży Katolickiej. Pomiędzy innymi ustawił się tutaj na miejscu zabawy karuzel (karuzela). Córka tutejszego mistrza stolarskiego Ellmanna przejechała się także kilka razy, a gdy zeszła z karuzela zaczęła narzekać na mdłości. Prosiła więc jedną ze swych koleżanek, aby ją odprowadziła do domu. Uszedłszy zaledwie kilka kroków, padła nagle bez życia na ziemię. Paraliż serca położył kres młodemu życiu.
Na udar słoneczny zmarł w ubiegłą sobotę po kilkugodzinnej niemocy włodarz z dominium w Grąblewie”.

„Napad rozbójniczy. W ubiegła środę napadł w zamiarze rabunku jakiś włóczęga żonę borowego Zbierskiego z Woźnik pod Grodziskiem we własnym jej mieszkaniu. Rozbójnik mógł liczyć około 30 lat, był mniej więcej 1,60 metra wysoki, średnio- siadłego wzrostu, miał jasne włosy i tej samej barwy wąs i krótko najeżoną brodę. Ubrany był w białą drelichowa jakę, szare spodnie i biały słomiany kapelusz. Po wykonaniu napadu zbiegł rozbójnik do pobliskiego lasu, należącego do majętności Dakowy Mokre, skąd udał się prawdopodobnie w kierunku Opalenicy lub Bukowi. Rozbójnikiem będzie niewątpliwie jeden z przestępców, którzy jak już donosiliśmy, wyłamali się w ostatnim czasie z zakładu chorych na umyśle w Obrawalde, a mianowicie będzie nim rzeźnik Leon Kabaciński pochodzący z K(..)”.

„Grodzisk. Środowy jarmark odbył się przy pięknym powietrzu i bardzo licznej publiczności. Bydła spędzono bardzo wiele i rozprzedano je w krótkim czasie. Za konie robocze płacono od 450 do 600 marek, za lepsze 700 marek. Za krowy dojne płacono od 270 do 360 marek”.

„Grodzisk. Przy zwożeniu siana spadł woźnica z dominium Woźniki pod Kotowem z woza tak nieszczęśliwie, że widły przeszły mu przez całe ciało. Nieszczęśliwego odwieziono do miejscowego lazaretu w stanie beznadziejnym”.

Opracował: Darek Matuszewski

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego i okolic zapraszamy na nasze strony: https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24