Nerwowo i bohaterki zza kas. Sklepy reagują na zasady sanitarne.

Nerwowo i bohaterki zza kas. Sklepy reagują na zasady sanitarne. 1

            Do conajmniej dwóch kłótni pomiędzy klientami doszło w grodziskich sklepach. Miały one związek z nieprzestrzeganiem zasady minimum 1 metra zalecanych przez służby sanitarne, mające zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem.

Ciche bohaterki zza lady

Pokłóciły się w kolejce, bo jedna stanęła za drugą w niewielkiej odległości… – potwierdza ekspedientka w placówce handlowej przy ul. Pow. Chocieszyńskich.  

            Po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego większość klientów stara się zachować zasady bezpieczeństwa. Choć czasem niestety nieudolnie. Jakby na potwierdzenie, chwilę przed rozmową, do wspomnianego sklepu wparowała klientka nie zwracająca uwagi na stojących zewnątrz, przestrzegających zaleceń sanitarnych. Przy okazji kupująca skomentowała piątkowy szał zakupów i brak pieniędzy w grodziskich bankomatach – to czyste wariactwo… .

A co my mamy powiedzieć… ? – zdobyła się na ocenę zachowania kupującej po wyjściu ze sklepu sprzedawczyni.

Dzisiaj ekspedientki to najbardziej narażone osoby na ewentualne zarażenie. Można powiedzieć, że za ladami i kasami stoją ciche bohaterki, które nie mają wyjścia.

Kupowałem żele odkażające w sklepie rybnym. Przede mną ktoś brał cztery kartony. Sprzedawczyni mówiła, że więcej się nadźwigała przez ostatnie parę dni niż z karpiami przed świętami … – komentował swoje zakupy młody mężczyzna.

Mamy wytyczne, aby obsługiwać klienta w odległości 1 metra, widział pan – czy to możliwe?  Jak każdy stoi jeden za drugim… – mówiła młoda ekspedientka z ul. Szerokiej, w sklepie w którym reglamentuje się sprzedaż do 3 artykułów.

Potwierdzają jej słowa panie z dużego sklepu piekarniczego.  Niektórzy klienci czają się przy wejściu, gdy stoi parę osób w środku, zachowujący się tak, jakby ich skutki epidemii nie interesowały.

            Cześć sklepów i zakładów usługowych np. fryzjerskie od poniedziałku zawiesiły działalność handlową i przeniosły się na strony internetowe. Większość placówek wywiesiła na wystawach zasady przebywania klientów w sklepie. 

            W niektórych sklepach sprzedający używają lateksowych rękawiczek. Pojawiły się na mieście osoby w maseczkach na ustach. Według ostatnich informacji wykasłany wirus przenosi się do 4 metrów, jest „ciężki”, ale opada dopiero po ok. pół godzinie.

Spokojniej w marketach?

            Mąki i soli nie było, więc kupiłem kukurydzianą… . Wydawało mi się, że spotkam o wiele więcej ludzi, ale o dziwo było mniej niż w dniach poprzednich…  – skomentował pół żartem pół serio, były grodziski radny, który z ciekawości zrobił rekonesans po marketach. Rozmówca zauważył lekkie wyciszenie zakupów. Rano mniej ludzi niż zwykle odwiedziło grodziski cmentarz.

W sobotę nastąpiło lekkie uspokojenie sytuacji w marketach. Choć wiele towarów zostało wykupionych w obawie przed większymi restrykcjami sanitarnymi.  W mięsnych sporym powodzeniem cieszyły się wędzone wędliny. Jednak w mięsnym w sobotę już praktycznie nie było towaru o godz. 11.

Modlitwa kontra „zostańcie w domu”

            Około 100 osób modliło się w piątek na placu św. Anny pod figurą Jezusa do Opatrzności Bożej „odpowiadając na niepokoje współczesnych czasów”. Inicjatywa spotkała się z dużą krytyką lokalnej społeczności internetowej. Postrzegana jako „nieodpowiedzialna” w dobie szalejącej epidemii i nawoływania do „pozostania w domu”. Z kolei uczestnicy argumentowali, że równie dobrze można zarazić się w „szalejących” kolejkach w marketach.

            Co gorliwsi wierni krytykowali grodziskiego proboszcza z jednej parafii, że usunął wodę święconą przy wejściach do kościoła. Jednak postawa duchownego była oceniana też jako wielce roztropna.

            Parafia św. Faustyny odwołała marcowe spotkania dzieci „pierwszokomunijnych”- głosi ogłoszenie. Na pozostałych, zgodnie z zaleceniami, wiszą ogłoszenia o mszach do 50 wiernych. W niedzielę grodziskie kościoły raczej świeciły pustkami.

Andrzej M. Mańkowski

5 1 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Andrzej Mańkowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x