Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Nasze codzienne wybory: “przystosuj się albo zgiń” vs “żyj i pozwól żyć innym”

Zaniepokojona mieszkanka Grodziska napisała do naszej redakcji. Sprawa dotyczy bezpieczeństwa, więc jest istotna.

Jestem zaniepokojona bezpieczeństwem przy markecie Mrówka, a raczej drogą prowadzącą od ulicy Europejskiej. Do skrętu można iść chodnikiem, a potem pozostaje tylko droga=ulica dla samochodów. Żadnego chodnika. Ten zakręt jest niebezpieczny z obu stron.

– napisała Czytelniczka

Chodnika tam nie ma. Czy do Mrówki i Netto od strony Europejskiej można dostać się tylko i wyłącznie samochodem? Bo dla pieszych nie ma bezpiecznego miejsca, a przecież są piesi którzy robią zakupy w obu marketach.

– zauważa

Niestety nasza Czytelniczka spotkała się w opisywanym miejscu z zachowaniem pozbawionym kultury.

Wracałam z Mrówki z wózkiem. Jakiś samochód nie mógł mnie wyprzedzić bo wciąż na drugim pasie coś jechało, a kierowca trąbił, bym mu ustąpiła miejsca. Gdzie? Jakby był chodnik to nie byłoby takiego stresu…

To przykre zdarzenie może dać nam do myślenia. Gdybyśmy szanowali się wzajemnie, piesi i kierowcy żyliby z sobą w zgodzie. Czy nie czulibyśmy się wtedy bezpieczniej? Ile byśmy wówczas zaoszczędzili na chodnikach, barierach, ogrodzeniach i całej tej infrastrukturze?

Inwestycja w kulturę bycia streszczającą się w wyrażeniu “żyj i pozwól żyć innym” jest bardzo pożądana i potrzebna. Rozbudzanie świadomości istnienia i potrzeb innych istot to nasze zadanie własne. Jesteśmy niedoskonali, więc potrzebujemy wzorów, które pozwolą nam zwyciężać kulturę bycia strzeszczającą się w wyrażeniu “przystosuj się, albo zgiń”.

MSz, zdjęcia poglądowe, nie dotyczą opisywanej sytuacji

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24