Press "Enter" to skip to content

Narodowe czytanie w ZST – fotorelacja

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej stanowi o mieszczańskiej obłudzie, o tym jak żyć według podwójnych standardów moralnych, rzecz do śmiechu, rzecz do płaczu, ot, tragifarsa kołtuńska.

Mówią, że dwulicowość i hołdowanie grze pozorów głównej bohaterki, to postawa bardzo negatywnie oceniana, ale jak ocenić Felicjana? Jego postawę dobitnie ocenił Zbyszko słowami: „ojciec wybrał dogodniejszą drogę.

Mama za niego łokciami się przez świat przepycha, a on za nią”. Jak oceniamy ich dziś? Jedną Dulską i tysiące cichych Felicjanów, którzy dają przyzwolenie na zakamuflowane zło? Jak dziś odbieramy treść i przesłanie utworu? Czy nie widzimy, nie dajemy nadal przyzwolenia…ku takiej refleksji i własnego osądu dziś namawiamy.

          Po mickiewiczowskim „Panu Tadeuszu”, „Lalce” Bolesława Prusa, „Balladynie” Juliusza Słowackiego już po raz dziesiąty w odsłonie Narodowego czytania po raz kolejny poległ mit o antypatii uczniów do lektur szkolnych. Tym razem czytano „Moralność pani Dulskiej”.

4 września br. w zaimprowizowanej kawiarence literackiej w Bibliotece Publicznej Powiatowej i Miejsko – Gminnej w Grodzisku Wlkp, czytając tragifarsę Gabrieli Zapolskiej spotkali się i dorośli i młodsi czytelnicy.

Z lekturą się zapoznali i przeczytali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku; w rolę Anieli  Dulskiej wcieliła się polonistka Grażyna Wiśniewska, Felicjana  Dulskiego odtworzył Miłosz Cecuła, kwestie pozostałych bohaterów utworu odczytali: Dawid Glapa, Weronika Michalak, Marta Rychły, Klaudia Werhowen, Kinga Kocoń i Kamil Koska, rolę narratora przyjął na siebie Adam Radajewski.

Spotkanie uatrakcyjniły śpiew i muzyka w wykonaniu absolwentki szkoły Alicji Pasiciel i uczennicy klasy pierwszej Kingi Kocoń. Nad całością czuwały nauczycielki: Halina Klimaszyk, Katarzyna Rzanna – Piechota i Mirella Jany.

Źródło: ZST

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze