Nadchodzi śmieciowa rewolucja

Nadchodzi śmieciowa rewolucja 1

Niemiecki gigant w branży przetwarzania odpadów, właściciel Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT” zlokalizowanego w Piotrowie pod Czempiniem stanie się prawdopodobnie głównym graczem w zakresie odbioru i przetwarzania śmieci na obszarze 17 wielkopolskich gmin. “Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT Sp. z o.o. jest najmłodszą spółką Grupy Tönsmeier. Została zarejestrowana w grudniu 2008 r. Z dniem 1.07.2011r. spółka, w imieniu związku międzygminnego CZO SELEKT z siedzibą w Czempiniu (woj. wielkopolskie) rozpoczęła swoją działalność. Przystąpiła do realizacji nałożonych zadań i celów w zakresie tworzenia warunków niezbędnych do utrzymania porządku i czystości na terenie gmin zrzeszonych w związku, tj. Brodnica, Czempiń, Dolsk, Dopiewo, Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Komorniki, Gmina Kościan, Miasto Kościan, Miasto Luboń, Mosina, Miasto Puszczykowo, Rakoniewice, Stęszew, Wielichowo i Zbąszyń. Łącznie 17 gmin, 228 500 mieszkańców” [edycja 26 września 2012: od stycznia do września 2012 wzrosła liczba gmin należących do związku i liczba mieszkańców obsługiwanych przez SELEKT sięgnęła ok. 300 tysięcy].

praca grodzisk wlkp

Nadchodzi śmieciowa rewolucja 2

Jaka będzie rola gmin powiatu grodziskiego w gospodarowaniu odpadami?

Gminy te weszły w skład Związku Miedzygminnego, którego celem jest utrzymanie czystości. Obowiązująca już ustawa o utrzymaniu porządku w gminach nałożyła na nie obowiązek gospodarki odpadami a ich mieszkańcy będą zobowiązani dostarczać śmieci. Gminy powiatu grodziskiego przystąpiły do związku, aby rozwiązać kwestię zagospodarowania odpadów, których właścicielami zostały z mocy ustawy. Władze gmin nie prowadzą jeszcze żadnej kampanii informującej mieszkańców o zmianach czekających ich w zakresie gospodarki odpadami. Nie wiadomo ile będzie kosztować wywóz śmieci, czy będzie możliwość wybrania odbiorcy, czy wszyscy zostaną „skazani” na korzystanie z usług firmy wybranej przez gminę, czy mieszkańcy, którzy aktualnie mają podpisane umowy z innymi odbiorcami będą musieli je rozwiązać, czy i kiedy zostaną podjęte uchwały o podatku śmieciowym, wg jakiego klucza będzie on naliczany? Na te, i inne pytania władze mają czas odpowiedzieć do połowy 2013 r. W okresie, który pozostał do tego terminu powinny opracować i wprowadzić nowy sposób zarządzania odpadami w gminie, wyłonić w przetargu firmy przewożące  i poinformować mieszkańców o nowym systemie gospodarki odpadami. Ustawa mówi, że najpóźniej do końca 2012 roku samorządy mają opracować program gospodarki odpadami, a do połowy roku 2013 mają edukować społeczeństwo. Wszystko zatem w rękach radnych. Gminy, które będą gotowe do wcześniejszego wprowadzenia systemu, mogą to uczynić.

Czytaj depeszę PAP:

Co druga gmina skontrolowana przez NIK nie wie ile odpadów jest odbieranych na jej terenie. Prawie trzy czwarte nie objęło wszystkich mieszkańców zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x