Nad jaką rzeką leży Grodzisk?

Jeśli zapytać mieszkańców Grodziska nad jaką rzeką leży ich miasto, to wielu mogłoby mieć duże trudności z jej nazwaniem. Popularna internetowa encyklopedia podaje, że to Letnica, zwana też Rowem Grodziskim.

Ma około 20 km długości i jest częścią dorzecza Obry. Prawdopodobnie jej nazwa Letnica nawiązuje do lata i być może dla naszych pradziadków rzeczka pełniła funkcje rekreacyjne, stąd jej nazwa.

Stęszew leży nad Samicą Stęszewską, o czym informują tablice. Wszyscy przejeżdżający mogą dowiedzieć się nad jaką rzeką leży Stęszew. A dlaczego w Grodzisku nie ma tablic informacyjnych, że leży nad Letnicą? – pyta retorycznie pan Jarosław Fórmaniak, mieszkaniec ul. Strumykowej, który w tym miejscu apeluje do samorządu i grodziskich regionalistów, o umieszczenie w czterech miejscach tablic informacyjnych z nazwą rzeczki.

Ulica Ławy, Strumykowa związane z Letnicą

Nazwa ulicy Strumykowa jest nie przypadkowa, gdyż ciągnie się wzdłuż rzeczki. Być może lepiej brzmiałaby nazwa – ul. Letnica? Również ul. Ławy nawiązuje do cieku. Zapewne wzięła swą nazwę od „drewnianych dębowych ław” z których zbudowany był dawny most na wysokości parku. Wtedy w tym miejscu ciek miał nawet 4 metry szerokości. W wodzie pływały ryby – piskorze, które potrzebują czystej wody do życia – wspominał początek lat 70- tych mieszkaniec ulicy. Nad Letnicą istniała nawet piaszczysta mini plaża i tama na wysokości obwodnicy w kierunku wsi Zdrój.

Letnica, ul. Ławy -współcześnie

Ściek Letnica

Mieszkańcy pamiętają też, że w czasach słusznie minionych rzeczka była ściekiem. W połowie ul. Słomińskiego istniał kolektor, którym spływały nieczystości z całej okolicy. Do tego stopnia, że podczas kopania fundamentów pod dzisiejszy komisariat pokazała się mętna pienista woda, a okolicę skaził przykry zapach mydlin. Swoje dokładał Growag, wypuszczającym ścieki kolektorem do rzeczki. Dzięki czemu staw w parku miejskim mienił się różnymi kolorami – tak przynajmniej twierdzili grodziszczanie. Za Grodziskiem swoje do rzeczki dokładały zakłady mięsne, i czasem fetor przypominał raczej o rzeczce „Smródce”.

Letnica zasługuje na uznanie

Dzisiaj rzeczka okresowo wysycha, jest o wiele węższa, a betonowy most już nie wydaje charakterystycznego klekotu, zmieszanego z szumem wody i drzew. Zapewne te okoliczności przyrody sprawiły, że podobno złe moce upodobały sobie to miejsce. Opowieści o złotych ognikach na łąkach, wskazujących podobno miejsce zakopania złota – mają trwałe miejsce w legendach Grodziska. Może właśnie ustawienie 4 tablic informujących “Letnica” to cenna inicjatywa dla miasta i tożsamości mieszkańców?

Andrzej M. Mańkowski

Znak drogowy F-4 (nazwa rzeki). Jest to znak uzupełniający, który wg Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. “podaje nazwę rzeki lub innego cieku wodnego, nad którym przebiega droga”.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *