Msza święta w intencji zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz zakończenia epidemii.

Msza święta w intencji zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz zakończenia epidemii. 1

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan uczestniczył we mszy świętej w intencji zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz zakończenia epidemii.

Miejscem nabożeństwa był benedyktyński klasztor w Lubiniu, gdzie spoczywa ojciec Bernard z Wąbrzeźna. Świątobliwy mnich jest postacią darzoną kultem przez wielu grodziszczan. Od lat do jego grobu organizowane są pielgrzymki mieszkańców.

Ojcu Bernardowi przypisywane są cuda, które doprowadziły do ustania epidemii panujących w historycznych czasach na terenie Grodziska, a także inne błogosławieństwa spływające na miasto.

Burmistrz i księża z grodziskich parafii: ks. dziekan Roman Gajewski, ks. proboszcz Krzysztof Makosz, ks. proboszcz Cezary Bukowski oraz ks. Mateusz Ryba nawiedzili klasztor 15 kwietnia.

Dziękujemy grodziskim proboszczom za cenne świadectwo wiary. Wierzymy, że ojciec Bernard ponownie ochroni mieszkańców naszej gminy przed zarazą. Dziękujemy także opactwu za życzliwe przyjęcie i wsparcie w tym trudnym czasie – możemy przeczytać w komunikacie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego i oficjalnym profilu na Facebooku.

Ta manifestacja wiary, religijności i zaufania do ojca Bernarda spowodowała komentarze części obserwatorów lokalnego życia społecznego. W dyskusji na Facebooku pojawiły się głosy zwolenników “świeckiego państwa” cyt. “urząd powinien się zajmować sprawami realnymi, dla ludzi, a nie bajolegendami” czy biblijne cytaty jak ten, aby nie uprawiać pobożności na oczach ludzi czy ten o oddzielaniu tego, co boskie, od tego, co cesarskie.

Zawsze byłem przekonany, że religia i wiara należy do strefy bardzo intymnej. Każdy przeżywa ją na swój sposób i raczej nikt nie powinien jej manifestować. – twierdzi jeden z autorów profilu My, Obywatele Grodziska Wlkp, który obserwuje ok 1,9 tys. osób, komentując obecność burmistrza na mszy w Lubiniu.

Msza święta w intencji zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz zakończenia epidemii. 11

W tym miejscu dochodzimy właściwie do sedna sprawy. Chodzi o przekonania. Podobnie jak z gustami, trudno z nimi dyskutować. Można je porzucać albo przy nich trwać.

Dla jednych wizyta burmistrza w Lubiniu będzie wykalkulowanym politycznym teatrem, mającym na celu utrzymanie popularności, dla innych dodaniem nadziei i otuchy mieszkańcom, którzy z wiadomych przyczyn nie mogą być w świątyni i są tam obecni w osobie wybranego przez siebie reprezentanta.

Patrząc li tylko od strony prawnej, nie odwołując się do biblijnych cytatów, warto przywołać fragment preambuły Konstytucji RP, który mówi o “kulturze zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach”.

W tym fragmencie najważniejszy jest spójnik “i”, który łączy wszystkich obywateli, zarówno wierzących w Boga “będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielających tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzących z innych źródeł.”

Michał Szała, fot. UM Grodzisk Wlkp

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Michał Szała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x