Moja mała, wielka misja – spotkanie z o. Maciejem Braunem CR

Atrakcyjnie rozpoczął się weekendowy piątek 6 kwietnia br. dla wszystkich, którzy zdecydowali się spędzić go wraz z Grodziską Biblioteką Publiczną. Tym razem gościem placówki był grodziszczanin, dla wielu kolega z sąsiedztwa i ze szkolnych ławek – misjonarz o. Maciej Braun CR od wielu lat pracujący w Tanzanii.

Misjonarz podczas spotkania przybliżył niepowtarzalny klimat Czarnego Lądu, odmienną kulturę, trudną codzienność. Ojciec Maciej ma doskonały zmysł obserwacji, dar opowiadania i przekazania realiów w przystępny sposób.

Tematem spotkania była nowo powstała misja, położona w Buhembie w Tanzanii z dala od głównej drogi i większych miast, a jednak stająca się dla mieszkających tam ludzi z dnia na dzień dynamicznie rozwijającym się centrum kulturalno – oświatowym.

Ojciec Maciej w ciągu niespełna 3 lat doprowadził do powstania i funkcjonowania kościoła parafialnego, przedszkola zapewniającego opiekę 180 dzieciom, oraz szkoły podstawowej, która z końcem stycznia br. rozpoczęła swoją działalność edukacyjną.

Etapy prac i zaskakujące tempo powstawania placówki, przy pełnym zaangażowaniu tamtejszych parafian misjonarz prezentował na przygotowanej na ten wieczór prezentacji multimedialnej.  Edukacja w Tanzanii jest na złym poziomie. I to nie dlatego, że programy nauczania są złe, zupełnie przeciwnie, są całkiem dobre. Problem jest  z ich realizacją. Przeładowane klasy liczące po 300 uczniów z 2 podręcznikami dla nich wszystkich. A przecież to właśnie edukacja jest szansą dla Afryki w zmniejszeniu różnic społecznych i dorównaniu kroku reszcie świata.

Dlatego  szkoła w tym odległym miejscu jakim jest Buhemba jest tak ważna i bliska sercu o. Macieja. Tu na misji klasy są 57 osobowe, każde dziecko ma swoją szkolną wyprawkę i własne podręczniki. Jest to  możliwe dzięki osobom, które biorą udział w programie duchowej adopcji tamtejszych dzieci i finansują ich edukację. Spotkanie w którym uczestniczyło 150 osób zakończyło się burzliwymi oklaskami dziękującymi misjonarzowi za obecność i ciekawa prezentację. Kolejny raz Grodziska Biblioteka Publiczna zgromadziła ogromną publiczność, która wypełniła po brzegi salę CK Rondo.

Źródło: Grodziska Biblioteka Publiczna

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.