Miejsce, które przypomina o zbrodni katyńskiej

Dziś w południe w Grodzisku Wielkopolskim włączono oficjalnie do przestrzeni publicznej Miejsce Pamięci Zbrodni Katyńskiej.

Dominującym motywem tego miejsca jest wagon kolejowy, symbolizujący wagony, którymi w 1940 r. polscy oficerowie byli wiezieni na miejsca straceń. Wokół niego rosną brzozy, stoi mur z tablicą upamiętniającą. Umieszczono także tablice informacyjną.

Miejsce pamięci znajduje się przy ul. Nowej. Przy prowadzącym do niego chodniku usytuowano 13 kamieni z imiennymi tabliczkami poświęconymi pamięci udokumentowanych ofiar zbrodni z Grodziska. W trakcie uroczystości w powietrze wzbiło się 13 gołębi.

Zbrodnia katyńska została popełniona wiosną 1940. Wtedy to, co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, tajną uchwałą najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska), rękoma radzieckiej policji politycznej NKWD, zostało zabitych strzałami w tył głowy z broni krótkiej. Ich ciała zostały umieszczone w zbiorowych mogiłach. Ponieśli śmierć, ponieważ zostali uznani za „wrogów władzy sowieckiej”.

Po około półgodzinnej uroczystości uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Wdzięczności, a następnie udali się do CK Rondo, gdzie odbyła się dalsza część programu.

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Katyńskiego oraz przegląd filmowy „Echa Katynia”

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comments (1)