Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną

W dniach 22 – 25 sierpnia br., na terenie trzech powiatów: grodziskiego, nowotomyskiego i wolsztyńskiego oraz miasta Poznań, miała miejsce muzyczna uroczystość Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną.

W ramach Festiwalu odbywały się liczne, przepiękne koncerty w kościołach w: Grodzisku Wielkopolskim, Opalenicy, Zbąszyniu, Wolsztynie i Poznaniu, a zaproszeni członkowie zespołów muzycznych mogli zwiedzić w wolnym czasie okolice.

Patronat nad Festiwalem sprawował: starosta grodziski i nowotomyski oraz burmistrz miasta Wolsztyn. Dyrektorem był prof. dr Leon Zaborowski, który wraz z żoną Lajlą prowadził koncerty.

Ostatnim elementem Festiwalu był koncert galowy w klasztorze ojców Franciszkanów w Woźnikach, który odbył się w niedzielę, 25 sierpnia.

Podczas koncertu zaprezentowały się trzy chóry:

chór kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania /Polska/ dyrygent: Leon Zaborowski,

chór Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Sankt – Petersburga /Rosja/ dyrygent: Siergiej Jekimow,

chór katedralny „Oranta” Soboru Świętej Trójcy z Łucka /Ukraina/ dyrygent: Wasyl Mojsijuk.

Gości powitał ojciec Krzysztof Wantoch – Rekowski, a koncert poprowadził Leon Zaborowski.

Oprócz licznie zebranej publiczności, na widowni zasiedli również: Killion Munyama – Poseł na Sejm, Jan Filip Libicki – Senator RP, wicekonsul Rosji w Poznaniu, Mariusz Zgaiński – starosta grodziski, Tomasz Szulc – wicestarosta nowotomyski, Roman Maternik – burmistrz Opalenicy, Sławomir Górny – członek Zarządu Powiatu Grodziskiego, w imieniu burmistrza Wolsztyna wystąpił – Jarosław Świrszcz – dyrektor Wolsztyńskiego Domu Kultury – dyrektor biura Festiwalu.

W trakcie koncertu chóry zaprezentowały się w przepięknych utworach, co spotkało się z uznaniem publiczności, wyrażonym gromkimi brawami.

Po wszystkich prezentacjach, wspólnym odśpiewaniu pieśni kończącej, przyszedł czas na podziękowania i wspólne zdjęcie.

Na podstawie informacji przekazanych przez Wydział Promocji Starostwa Powiatowego

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24