MEN: Egzamin ósmoklasisty 2020

egzamin ósmoklasisty 2020

Prawie 348 tys. uczniów klas 8 szkół podstawowych przystąpiło dziś, 16 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów ósmoklasisty. W kolejnych dniach uczniowie będą zdawali matematykę i język obcy nowożytny. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczegółowe wytyczne sanitarne opracowane przez MEN, CKE i GIS. Wyniki zostaną ogłoszone 31 lipca.

Egzamin ósmoklasisty 2020

– Egzamin odbywa się w niezwykłych warunkach, w niezwykłych czasach. W imieniu kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej chciałabym bardzo podziękować dyrektorom, nauczycielom i tym wszystkim, którzy starli się, aby egzamin mógł przebiegać w bezpiecznych warunkach – powiedziała wiceminister Marzena Machałek, dziękując za bezpieczne przygotowanie i przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty.

Z kolei Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć zwrócił uwagę na nową formułę egzaminu ósmoklasisty, która kładzie nacisk na zadania otwarte.

– Warto pamiętać, że egzamin ósmoklasisty to egzamin, który jest zgodny z nową podstawa programową, ale też zgodny z inną filozofią podejścia do egzaminów, czyli odejściem od czegoś, co kiedyś nazywano „pisaniem pod klucz” – podkreślał wiceminister edukacji. – W przypadku języka polskiego do uzyskania jest aż 70 procent punktów za zadania otwarte, w przypadku matematyki to połowa punktów – dodał wiceszef MEN.

Dyrektor CKE Marcin Smolik zwrócił uwagę na to, że arkusze egzaminacyjne zostały dostosowane do różnych możliwości i potrzeb edukacyjnych uczniów.

– Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem powszechnym. Każdy uczeń znalazł zadania odpowiednie dla siebie i będzie oceniony w sposób właściwy dla jego umiejętności, właściwy dla jego możliwości – zaznaczył dr Marcin Smolik.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2020

W 2020 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół, w tym 31 uczniów do egzaminu z matematyki w języku litewskim.

Do egzaminu przystąpi także 2 512 uczniów-cudzoziemców. Ponadto egzamin będzie zdawało 5 uczniów w 3 ośrodkach poza granicami kraju: Madrycie, Moskwie i w Wilnie. Są to uczniowie Szkoły Podstawowej im. KEN w Warszawie, wchodzącej w skład ORPEG.

Ze względu na pandemię koronawirusa egzamin, zaplanowany pierwotnie na 21-23 kwietnia, został przesunięty na połowę czerwca. Tegoroczny egzamin ósmoklasisty przebiega według następującego harmonogramu:

– 16 czerwca, godz. 9:00 – język polski – czas trwania: 120 minut,

– 17 czerwca, godz. 9:00 – matematyka – czas trwania: 100 minut,

– 18 czerwca, godz. 9:00 – język obcy nowożytny – czas trwania: 90 minut.

W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony:

– o 60 minut – w przypadku języka polskiego,

– o 50 minut – w przypadku matematyki,

– o 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

Wybory ósmoklasistów

Największa grupa ósmoklasistów (95,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Na drugim miejscu znalazł się egzamin z języka niemieckiego, do którego przystąpi 3,8% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Pozostali ósmoklasiści (0,5%) będą zdawać egzamin z: języka francuskiego, języka hiszpańskiego, języka rosyjskiego i języka włoskiego.

Arkusze egzaminacyjne

Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 137 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

– 77 arkuszy z języka polskiego i matematyki w języku polskim i litewskim,

– 60 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych.

Uczniowie rozwiążą zadania w ponad 1 043 000 arkuszy egzaminacyjnych, w tym:

– 334 456 – uczniowie korzystający z arkusza standardowego, w tym uczniowie ze SPE,

– 2 713 – uczniowie z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

– 692 – uczniowie słabowidzący (arkusz: czcionka 16 pkt),

– 148 – uczniowie słabowidzący (arkusz: czcionka 24 pkt),

– 21 – uczniowie niewidomi,

– 1 181 – uczniowie słabosłyszący i niesłyszący,

– 5 669 – uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,

– 130 – uczniowie z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym,

– 189 – uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi (dla każdego odrębne dostosowanie).

Na tytułowej stronie arkuszy egzaminacyjnych znajduje się termin kwietniowy, w którym pierwotnie miał się odbyć egzamin. Druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się w marcu 2020 r.

Informacje o wynikach egzaminu

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Arkusze egzaminacyjne będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Harmonogram egzaminów

Przypomnijmy, że zgodnie z ogłoszonym harmonogramem egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany od 16 do 18 czerwca br., a egzaminy pisemne maturalne rozpoczęły się 8 czerwca. W tym roku nie ma egzaminów maturalnych ustnych.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

/Źródło informacji: MEN

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x