Press "Enter" to skip to content

Mamo! Mamo! Mammobus! Kto może zbadać się bezpłatnie w Grodzisku?

Mamo! Mamo! Mammobus! – trwa akcja NFZ. Bezpłatna mammografia nie tylko w Dzień Matki

  • W przyszłym tygodniu Dzień Matki. Z tej okazji Wielkopolski Oddział NFZ oprócz regularnych postojów mammobusu, organizuje też dodatkowe dni badań.
  • Akcja kierowana jest nie tylko do matek. Wykonać profilaktyczne badanie piersi może każda kobieta w wieku od 50-69 lat, która nie miała go w ciągu ostatnich 2 lat.
  • Postoje zaplanowane są w Krzywiniu, Czempiniu, Kórniku, Grodzisku Wielkopolskim oraz Ostrzeszowie.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia z troski o swoje zdrowie. Jeśli jest taka możliwość – warto korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Wcześnie wykryta choroba zwykle daje o wiele większe szanse na pełny powrót do zdrowia.

Dlatego też Narodowy Fundusz Zdrowia, w tym jego Wielkopolski Oddział Wojewódzki zachęcają do udziału w akcji Mamo! Mamo! Mammobus! W dniach od 17-30 maja w całym województwie zorganizowane są dodatkowe postoje mammobusu. Okazją do badań jest oczywiście Dzień Matki. Sama akcja nie jest jednak kierowana wyłącznie do matek. Może w niej wziąć udział każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat, która przez ostatnie dwa lata nie miała wykonywanej mammografii. Badania są całkowicie bezpłatne, finansuje je NFZ w ramach programu profilaktyki raka piersi.

Gdzie zaparkuje mammobus?

W nadchodzącym tygodniu mammobus pojawi się w trzech lokalizacjach zaplanowanych w comiesięcznym harmonogramie postoju oraz dwóch dodatkowych, przygotowanych specjalnie z okazji Dnia Matki. W każdym z tych miejsc badania będą prowadzone do ostatniej chętnej pacjentki.

Harmonogram postoju mammobusu w przyszłym tygodniu:

  • Poniedziałek, 24 maja – Krzywiń (powiat kościański). Mammobus będzie stał przy Domu Strażaka przy ul. Kasztelańskiej 7 od godz. 14.
  • Wtorek, 25 maja – Grodzisk Wielkopolski (powiat grodziski).  Badanie będzie możliwe od godz. 9 przy ul. Stary Rynek 1.
  • Środa, 26 maja – Czempiń (powiat kościański). Mammobus zaparkuje o godz. 14 przy ul. Nowej na parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy.
  • Środa, 26 maja – Ostrzeszów (powiat ostrzeszowski). Na bezpłatną mammografię zapraszamy od godz. 9 przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16 (przy zakładzie Pollena).
  • Czwartek, 27 maja – Kórnik (powiat poznański). Mammobus stanie od godz. 9 przy pływalni Oaza przy ul. Krasickiego 1.

Dodatkowymi postojami zorganizowanymi w ramach akcji Mamo! Mamo! Mammobus! Są te w Grodzisku Wielkopolskim i Ostrzeszowie.

Prosimy o rejestrację

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 apelujemy do pacjentek, by zarejestrowały się na badanie telefonicznie w wybranym przez siebie miejscu i terminie. Dzięki temu możliwe będzie sprawne prowadzenie badań z zachowaniem reżimu sanitarnego. Prosimy też, by na miejscu przestrzegać obowiązujących obostrzeń i zabrać ze sobą maseczkę.

Zapisywać się można dzwoniąc pod numer: 61 222 37 00 lub 61 222 37 01 od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Jak przygotować się na badanie?

Na badanie należy zabrać dokument tożsamości niezbędny do rejestracji. Kobiety z wadą wzroku powinny pamiętać o okularach, które mogą się przydać do wypełnienia ankiety. Jeżeli wykonujemy mammografię po raz kolejny, warto zabrać zdjęcie i opis poprzedniego badania. Pomogą one lekarzowi zinterpretować nowe wyniki.

Do mammografii nie jest konieczne specjalne przygotowanie – to proste, krótkie i nieinwazyjne badanie rentgenowskie. Dobrze jednak nie zakładać biżuterii na szyję i ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie powinno się stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Mammografia jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i ma znaczenia miejsce zamieszkania pacjentka. Regularne badanie jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi.

– Zbliża się Dzień Matki. W tak szczególnym czasie, chcielibyśmy przypomnieć o bardzo ważnym badaniu – mammografii. Ważnym nie tylko dla matek, ale wszystkich kobiet i ich bliskich. Panie w wieku 50-69 lat mogą się zgłosić na badanie do mammobusów oraz punktów stacjonarnych. Zwłaszcza tego dnia wszyscy powitają je tam z otwartymi ramionami – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ. – Badanie jest krótkie i bezbolesne, a ulga, którą poczujecie sprawdzając wyniki mammografii i dowiadując się, że wszystko jest dobrze, wynagrodzi drobny wysiłek zjawienia się w miejscu badań. Zatem – matki i nie matki – zachęcamy, by w Dniu Matki zrobić mammografię!

Rozpocznij dyskusję. Wyraź swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.