Press "Enter" to skip to content

Leśne podchody z matematycznym przesłaniem

MATEMATYKA PRZYSZŁOŚCI to projekt, który był realizowany w szkołach podstawowych gminy Grodzisk Wielkopolski z grantu mPotęga”. Uczniowie klas 7 i 8 zgłębiali tajniki matematyki, doświadczali jej praktycznych aspektów i odkrywali jej zagadki i tajemnice.

         Kilka miesięcy wytężonej pracy projektowej miało zostać zwieńczone jesiennym wyjazdem na matematyczne podchody, jednak plany pokrzyżowała pandemia. W efekcie uczniowie, rodzice oraz nauczyciele wybrali się na zajęcia do lasu w Porażynie, dofinansowane przez Fundację mBanku, dopiero 2 czerwca.

We współpracy z Nadleśnictwem Grodzisk Wielkopolski, odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie poznali tajniki lasu, zmierzyli tropy wilka, czy obwód drzewa.

Tomasz Kałek, odpowiedzialny za prowadzenie leśnej ścieżki edukacyjnej, zadbał, aby uczniowie aktywnie i ciekawie spędzili popołudnie na łonie natury. W trakcie spaceru pełnego niespodzianek zmagali się z intrygującymi zadaniami łączącymi prawidłowości matematyczne z fascynującym światem przyrody. Praktyczne zadania przygotowała  nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Grąblewie, Dominika Stachowiak.  Uczestnicy spotkania przekonali się, że matematyka jest wszędzie!

         Bogaty w aktywności matematyczne wyjazd angażował grupy zadaniowe. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem badali zależności matematyczne w otaczającym nas świecie oraz utrwalali zdobytą wcześniej wiedzę. Zadania uświadamiały im, że matematyka jest wszechobecna, a jej rozumienie bardzo potrzebne w codziennych sytuacjach.

         W podsumowaniu projektu i wręczeniu aktywnym uczniom nagród i upominków brała udział przedstawicielka Stowarzyszenia Bezpieczna Wieś Grąblewo, Magdalena Adamczewska oraz autorki projektu: Danuta Bartkowiak, Anna Pawlak i Ewa Zarucka. Na koniec było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku i radość biesiadowania.

         Projekt pozwolił uczniom bezstresowo i poprzez zabawę zaprzyjaźnić się z matematyką. Wsparł ich naukę i pokazał, że samodzielne główkowanie dodaje skrzydeł. Pokazał, że aktywność i ciekawość świata to bezcenne wartości. Projekt został dofinansowany przez Fundację mBanku.

2021-06-14

Rozpocznij dyskusję. Wyraź swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.