Łatwiejszy PIT – wstępnie wypełnione Twoje zeznanie

W tym roku po raz kolejny Ministerstwo Finansów udostępni podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Będzie z niej można skorzystać już od 15 marca 2016 r. To spore ułatwienie dla tych, którym konieczność wypełniania mnóstwa rubryk formularza PIT spędza sen z powiek. Wypełnione zeznanie będzie bowiem zawierało już informacje, które zostały przekazane, m.in. przez pracodawcę, w deklaracji PIT-11, PIT-11A/40A, PIT-8C oraz PIT-R. Z tej usługi skorzystać będą mogły osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej – zarówno podatnicy rozliczający się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, w skrócie PFR (z ang. Pre-Filled tax Return), ma za zadanie ułatwić podatnikom proces rozliczenia z fiskusem. Po zalogowaniu się na Portalu Podatkowym (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl), będzie można pobrać, sporządzone przez administrację podatkową na podstawie posiadanych danych, zeznanie podatkowe PIT-37, a od tego roku również PIT-38.
Taki wstępnie wypełniony dokument możemy oczywiście w dowolny sposób modyfikować i uzupełnić o dodatkowe informacje (np. ulgi, załączniki, przekazanie 1% na rzecz OPP). PFR nie ma bowiem charakteru ostatecznego i w pełni uzupełnionego zeznania – jest to raczej propozycja rozliczenia, którą w części przypadków będzie trzeba uzupełnić o dane, których fiskus nie posiadał, np. dotyczące ulg, z których zamierza skorzystać podatnik.
Jeśli jednak uznamy, że dane są kompletne, możemy od razu przesłać je elektronicznie, uwierzytelniając uprzednio zeznanie za pomocą Bezpiecznego Podpisu Elektronicznego, bądź poprzez podanie danych autoryzujących (jest nimi kwota przychodu uzyskanego w 2014 roku).

Więcej informacji o usłudze na Portalu Podatkowym:
http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wstepnie-wypelnione-zeznanie-podatkowe-pfr.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *