Lasy zagrożone pożarami

Lasy zagrożone pożarami 1

W związku z epidemią koronawirusa, do niedawna obowiązywał na terenie całego kraju zakaz wstępu do lasu. Od ubiegłego poniedziałku został on zniesiony.

Ostatnio pojawiły się w mediach informacje, że zakaz może być przywrócony w związku z panującą suszą i związanym z tym zagrożeniem pożarowym. O tym czy i w jakich okolicznościach taki zakaz może być wprowadzony informacje udało nam się uzyskać w Nadleśnictwie Grodzisk.

Na chwilę obecną nie ma zakazu wstępu do lasu. Na parkingach leśnych i w innych ogólnodostępnych miejscach powinniśmy jednak zakładać maski (zasłaniać usta i nos). Infrastruktura turystyczna typu ławeczki itp. jest zabezpieczona taśmą przed korzystaniem z niej.

Jeśli chodzi o suszę to tutaj sytuacja jest złożona. Decyzję o zakazie wstępu do lasu może podjąć nadleśniczy. Zgodnie z przepisami powinny być ku temu konkretne przesłanki, związane m. in z wilgotnością ścioły. Obecnie sytuacja jest graniczna.

Ewentualne wprowadzenie zakazu wstępu do lasu ma też swoje negatywne strony. Gdy bowiem ludzi nie ma w lesie pożar trudniej dostrzec. Statystyki pokazują, że około połowy pożarów lasów dostrzeżonych jest przez ludzi przebywających na ich terenie.

Niedawno na terenie grodziskiego nadleśnictwa zdarzyła się sytuacja, która dostarcza argumentów dla obu stron. Kilka osób postanowiło urządzić w lesie grilla. Na szczęście inni, odpowiedzialni ludzie, zauważyli tę sytuację i poinformowali służby. Amatorzy grilla zostali pouczeni i posprzątali śmieci w otoczeniu.

Podsumowując – zakaz wstępu do lasu musi być bardzo wyważoną decyzją.

Informacje na temat zmieniającej się sytuacji zagrożenia pożarowego na terenie lasów w naszej okolicy możemy śledzić na stronie:

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=62

Aktualne informacje z Nadleśnictwa Grodzisk można czytać na stronie:

https://grodzisk.poznan.lasy.gov.pl/nadlesnictwo

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Michał Szała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x