Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

ŁĄCZY NAS BIBLIOTEKA, Нас об’єднує бібліотека

Grodziska Biblioteka Publiczna rozpoczęła realizację nowego cyklu działań pt. „ŁĄCZY NAS BIBLIOTEKA” odbywających się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

    W czwartek, 17 stycznia, w czytelni biblioteki odbył się BAŚNIOWY BAL KARNAWAŁOWY, na który zaprosiliśmy polskie i ukraińskie dzieci z naszej okolicy. Do biblioteki przybyli bohaterowie bajek mieszkający na kartach książek: księżniczki, wróżki, motylki, myszki, a także inne postaci z kreskówek.

    Imprezę prowadziła animatorka Olha Hryhorash – aktorka, dyrektor artystyczny i reżyser teatru „Empirey”, obecnie mieszkająca w Grodzisku Wielkopolskim.

Pani Olha jest wolontariuszką. Prowadzi imprezy dla dzieci z potrzebami specjalnymi, niedosłyszących i chorymi na raka. Pracuje także z dziećmi z domów dziecka, szkół i internatów. Organizowała i uczestniczyła w różnych akcjach charytatywnych. Od pięciu lat jest wolontariuszką akcji “Serce w serce”, podobnej do WOŚP w Polsce.

    Wraz z synem, który wcielił się w rolę bałwanka Olafa z Krainy Lodu, przygotowali dla uczestników mnóstwo gier i zabaw m.in.: zabawy chustą animacyjną, cukierkowy slalom, ucieczka przed śnieżną chmurą. Dzieci wykonywały maski karnawałowe oraz utworzyły wspólnie łańcuch przyjaźni. Zabawie towarzyszyły tańce i wszyscy wspaniale się bawili. Dziękujemy uczestnikom tegorocznego balu za wspólną zabawę oraz rewelacyjne przebrania.

„Cieszę się, że mogę darować  ludziom niezapomnianą  zabawę, bo to co robię jest największą  pasją mego życia. Uwielbiam darować swoją miłość dzieciom i wiem, że to jest wzajemne!”

 mówiła Pani Olha po spotkaniu.

   Biblioteka jest miejscem, w którym na codzień spotykają się osoby w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, potrzebach, szukających pomocy w rozwiązaniu wielu codziennych problemów.

   Swoje działania postanowiliśmy skierować także do obywateli Ukrainy, co podyktowane jest dużą liczbą młodych ludzi tej narodowości mieszkających i pracujących w naszej okolicy. Chcielibyśmy, aby biblioteka była dla nich miejscem przyjaznym i otwartym, dlatego postanowiliśmy stworzyć dla nich alternatywną formę spędzania wolnego czasu. Mamy nadzieję, że biblioteka stanie się stałym miejscem wspólnych spotkań Polaków i Ukraińców, miejscem gdzie będzie można dzielić się wiedzą oraz promować swoje kraje i ich kulturę.

   W najbliższym czasie przewidujemy organizowanie działań skierowanych dla wszystkich grup wiekowych, ale przede wszystkim do dzieci z rodzin ukraińskich zamieszkujących naszą gminę: spotkań integracyjnych, dyskusji, imprez kulturalnych, warsztatów, pokazów i konwersacji w języku polskim. Zapewniamy też nieodpłatny dostęp do komputerów i Internetu.

   Zamierzamy utworzyć w bibliotece miejsce bookcrossingu książki ukraińskiej, w którym można będzie pozostawić i wypożyczyć ulubioną lekturę. Mamy nadzieję, że księgozbiór będzie systematycznie uzupełniany i powiększany.

Celem podejmowanych działań będzie wzajemne poznanie się oraz integracja Polaków i mieszkających w naszej okolicy Ukraińców. Mamy nadzieję, że takie polsko-ukraińskie spotkania w bibliotece będą odbywać się systematycznie. 

   W swojej ojczyźnie wielu z nich korzystało z biblioteki, w naszej jeszcze nie byli. Przyjechałeś – przyjechałaś do Polski… Jeżeli chcesz nam opowiedzieć o swoim kraju, zaprezentować ciekawy temat lub swoje hobby. Przyjdź do biblioteki.

GBP w Grodzisku Wielkopolskim

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24