Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Kredyt hipoteczny – jakich błędów powinieneś unikać?

Wzięcie kredytu hipotecznego na wiele lat, to poważna decyzja, która podyktowana jest chęcią posiadania własnego “M”. Każdy kiedyś bierze go po raz pierwszy, każdy może popełnić też typowe błędy. Jakie? Jak ich unikać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Brak podstawowej wiedzy na temat kredytu hipotecznego

Jeden z podstawowych błędów. Nie powinno traktować się kredytu hipotecznego na równi z kredytem na lodówkę, czy samochód. Jest to przede wszystkim zobowiązanie na wiele lat, które znacząco wpłynie nie tylko na bieżące finanse, ale również na zdolność kredytową. Kredyt ten powinien być decyzją świadomą i przemyślaną.

Wybór mieszkania i decyzja o kredycie bez sprawdzenia zdolności kredytowej

Brzmi niewiarygodnie? Wcale nie jest to tak odosobniony przypadek. Są osoby, które podejmują decyzję o kredycie bardzo pochopnie, wybierając mieszkanie, a nawet wpłacając zadatek na poczet upatrzonej nieruchomości. Dopiero potem pojawia się myśl, że mieszkanie trzeba kredytować – rozpoczyna się sprawdzanie zdolności i czasem okazuje się, że ta jest niewystarczająca. Powinieneś zdecydowanie odwrócić kolejność i rozpocząć od sprawdzenia zdolności kredytowej – radzi Patryk Kiciński – doradca kredytowy z Poznania. Banki różnie podchodzą do tematu zdolności – ta w różnych instytucjach może się różnić nawet o kilkaset tysięcy!

Wzięcie kredytu w swoim banku

Życie w przeświadczeniu, że w swoim banku otrzyma się najlepszą ofertę kredytu hipotecznego również jest często popełnianym błędem. Dlaczego? Bo bardzo często nasz “rodzimy” bank wcale nie zaproponuje nam dobrej oferty. Powinieneś porównać oferty kilku banków – może okazać się, że znajdziesz atrakcyjniejszą propozycję, bardziej dopasowaną do Twoich możliwości finansowych. Tak, jak banki różnie podchodzą do oceny zdolności kredytowej, tak i całkowite koszty kredytu hipotecznego w najtańszej i najdroższej opcji mogą różnić się o kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Złożenie jednego wniosku kredytowego lub zbyt wielu

Załóżmy, że przejrzałeś oferty kilku banków i wybrałeś najbardziej korzystną. Składasz do banku wniosek kredytowy i czekasz. Bank odrzuca Twój wniosek, a Ty wpadasz w panikę. Dlaczego? Bo złożyłeś wyłącznie jeden wniosek kredytowy. Optymalnie będzie, jeśli złożysz 3 wnioski kredytowe – możesz mieć wtedy pewność, że sytuacja, jak powyżej się nie powtórzy. Nie składaj też zbyt wielu wniosków, np. do 10 banków – gdy każdy zacznie sprawdzać Twoją zdolność kredytową w BIK, Twój scoring obniży się, a co za tym idzie zaufanie banku do Ciebie zmaleje.

Działanie „na szybko”

Pośpiech na pewno nie jest dobrym doradcą. Mowa tutaj nie tylko o zbyt szybkim wyborze oferty, ale też np. o nie sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości. Zwłaszcza w przypadku rynku wtórnego, istnieje ryzyko, że z mieszkaniem będzie “coś nie tak”, np. będzie obciążone służebnością (dożywotnim prawem lokatora do przebywania w mieszkaniu). Stan prawny mieszkania można sprawdzić poprzez wgląd do księgi wieczystej. Możesz to zrobić sam lub poprosić o to eksperta kredytowego. Często zdarza się też, że negocjacje z wybranym bankiem odnośnie oferty są dość intensywne, a podpisujący umowę nie sprawdza jej pod kątem tych ustaleń. Innymi słowy – nie czyta umowy, mimo że powinien otrzymać ją jeszcze przed wizytą w banku w postaci draftu.

To jedne z podstawowych błędów, jakie można popełnić, decydując się na kredyt hipoteczny. Jak ich uniknąć? Czytać, analizować, liczyć i porównywać, a jeśli nie czujesz się na siłach, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług doradcy kredytowego, który poprowadzi przez proces krok po kroku.

Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24