Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacja “Moja Komenda”

Policjanci chcą być bliżej ludzi i wsłuchać się w głosy mieszkańców. Ma temu służyć Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także aplikacja “Moja komenda”.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępnym przez internet narzędziem, dzieki któremu można anonimowo zgłosić zagrożenia bezpieczeństwa w okolicy. W ciągu kilku dni od zgłoszenia policjanci muszą sprawdzić przesłane informacje, a zainteresowany zgłaszający uzyska odpowiedź na wysłane zgłoszenie.

Zobacz: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Nie jest to sposób na zgłaszanie dokonywanych przestępstw i nie ma służyć sytuacjom alarmowym, ale ma być narzędziem sygnalizującym policjantom, gdzie zachodzą zjawiska odczuwane przez mieszkańców jako zagrożenie bezpieczeństwa.

Dziś w południe w Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim odbył sie briefing prasowy z udziałem komendant KPP w Grodzsiku Wlkp. nadkomisarz Romy Figaszewskiej, a także samorządowców z terenu powiatu grodziskiego oraz policjantów i lokalnych mediów.

Idea mapy zagrożeń polega na tym, że każdy mieszkaniec powiatu grodziskiego może przy pomocy komputera bądź „smartfona” nanieść na mapę określone zagrożenie bezpieczeństwa bądź utrudnienia w infrastrukturze drogowej. Po zaznaczeniu stwierdzonej negatywnej sytuacji każdy może obserwować postępy policjantów w realizacji, czy też eliminacji tego zagrożenia.

Mapa wyposażona jest w trzy widoki: satelitarny i dwa graficzne. Po odpowiednim powiększeniu można bardzo precyzyjnie zaznaczyć miejscy występowania zagrożenia. Takie zgłoszenie sprawy Policji nie spowoduje natychmiastowego pojawienia się patrolu. Chodzi raczej o wskazanie negatywnego zjawiska, które nęka mieszkańców przez dłuższy czas. Do zgłaszania nagłych zagrożeń w dalszym ciągu służy telefon 997 lub 112.

W danej komendzie Policji są wyznaczeni koordynatorzy, którzy sprawdzają mapę, a w przypadku zauważenia wprowadzenia zagrożenia uruchamiają procedurę jego eliminacji. Koordynatorzy mają 48 godzin na zauważenie wprowadzenia zagrożenia. Informację o nim przekazują natychmiast do odpowiedniej komórki lub komisariatu – jeżeli zaznaczono zagrożenie na terenie powiatu, a kolor ikony na mapie zmienia się z zielonego na żółty. Na weryfikację stanu faktycznego policjanci mają kolejne pięć dni. Po tych czynnościach ikona zmienia kolor bądź na czerwony w przypadku potwierdzenia zagrożenia bądź na szary w przypadku kiedy mundurowi nie potwierdzą zaznaczonego niebezpieczeństwa.

Jeżeli sygnał o negatywnym zjawisku potwierdzi się, wówczas policjanci otrzymają wytyczne do częstszego patrolowania zagrożonego miejsca i będą reagować odpowiednio do sytuacji. Do dyspozycji mieszkańców udostępniona jest także instrukcja obsługi, chociaż ta jest bardzo intuicyjna.

Oprócz wspomnianej wcześniej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa została także zaprezentowana dostępna na urządzenia mobilne aplikacja “Moja komenda”, dzięki której łatwiej będzie mieszkańcówm skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Aplikacja na razie działa na smartfonach z systemem android.

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24