Press "Enter" to skip to content

Konojad: 70 metrów kwadratowych lekcji historii

Last updated on 2021-08-12

Krajobraz Konojadu wzbogacił się o drugi w historii naszej miejscowości mural. Tym razem sięgnęliśmy po motyw Powstania Wielkopolskiego. W ten sposób chcieliśmy uczcić bohaterów zwycięskiego zrywu i wskrzesić w lokalnej społeczności patriotyczne postawy.

-piszą do naszej redakcji druhowie z OSP Konojad

Zależało nam na tym, żeby zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na lokalną historię. Wciąż wielu mieszkańców nie wie, że z Konojadu pochodzi aż ośmiu Powstańców Wielkopolskich. Graficzną i jednocześnie edukacyjną formą przekazu chcieliśmy trafić do każdej grupy społecznej, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Głęboko wierzymy w to, że nasze działania będą budować w młodych ludziach wartości obywatelskie.

Na realizację projektu udało nam się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu “Mur, ale historia Wojska Polskiego”, którego głównym celem jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej. To pierwszy tak duży mural w gminie Kamieniec. Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że nasz wniosek przeszedł pozytywną weryfikację, nie mieliśmy wątpliwości, kto będzie jego autorem.

Dwa lata temu na budynku naszej jednostki powstało pierwsze malowidło. Wykonał je Grzegorz “Cziwon” Juchnowicz. I tym razem udało mu się idealnie odzwierciedlić naszą wizję. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Realizacja tego pomysłu nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie wsparcie, które otrzymaliśmy ze strony Wójta Gminy Kamieniec, Piotra Halasza. Dziękujemy za pozytywny odbiór naszego projektu i pomoc w postaci przygotowania ściany, na której powstał mural. Jego tworzenie trwało kilka dni. Przez cały ten czas mieszkańcy Konojadu wspierali nas i udowadniali tym samym, że nasza inicjatywa jest potrzebna.

Mamy nadzieję, że te 70 metrów kwadratowych będzie prawdziwą lekcją historii nie tylko dla naszej społeczności, ale też dla wszystkich, którzy będą odwiedzać naszą miejscowość. To pionierski projekt i prawdopodobnie największy jak do tej pory w powiecie grodziskim. Pomysłów na zatrzymanie lokalnej historii w pamięci mamy zdecydowanie więcej. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i mamy nadzieję, że kolejne działania OSP Konojad spotkają się z równie pozytywnym odbiorem społeczeństwa. Uroczyste odsłonięcie muralu, które odbędzie się 11 listopada w Dniu Niepodległości.

Pozdrawiamy – Druhowie OSP Konojad

5 2 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze