KONKURS „DRUGIE ŻYCIE SZKŁA”

W październiku 2016 r. prace 20 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. zostały zgłoszone do udziału w wojewódzkim konkursie „EduPak”.

Organizatorem konkursu, którego zasięg w I edycji objął teren Wielkopolski, jest Friends of Glass Polska – organizacja non profit, która została powołana przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE), a jej działania na terenie Polski koordynuje Ardagh Group – producent opakowań szklanych.

Patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Poznania, a merytorycznie nad całością czuwa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Fundacja Nasza Ziemia oraz Rekopol – organizacja odzysku opakowań. Patronat medialny objęła m.in. Telewizja Polska oddział w Poznaniu, Radio Merkury, biuletyn.poznan.pl, portale ekologiczne Zielonalekcja.pl i Ekologia.pl oraz magazyn branżowy Opakowanie. Obsługę techniczną konkursu prowadzi KOMUcom Instytut Kreatywności.

Konkurs polegał na kreatywnym przedstawieniu przez uczniów „drugiego życia” opakowań szklanych, wykorzystywanych w różnych celach, poza ich funkcją podstawową. Konkurs trwał do 15 listopada 2016 roku. Komisja konkursowa oceniając prace będzie brała pod uwagę: pomysłowość, ideę i zrozumienie istoty recyklingu szkła. Wyniki zostaną ogłoszone do dnia 9 grudnia 2016 r na fanpage „EduPak”. Informacje o konkursie można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/notes/edupak-polska/regulaminkonkursu/1694085707582115 .

Udział w tym konkursie to okazja do promocji naszej szkoły na stronie: https://pl-pl.facebook.com/edupakpolska oraz na wystawie w trakcie targów Glass w Poznaniu –  w tzw. „czteropaku” przy pawilonie 7a w Alei Lipowej (http://glass.mtp.http://glass.mtp.pl/pl/ ).

W piątek, 18 listopada 2016 roku grupa młodzieży z grodziskiego Słowaka z nauczycielką chemii
G. Makles zwiedziła wystawę konkursową na targach “Glass” w Poznaniu. Ciekawe rozwiązania i niebanalne pomysły uczniów zaprezentowane były na wystawie zlokalizowanej przed pawilonem 7A MTP w dniach 17-19 listopada. Prace ze “Słowaka” cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

W konkursie: ” Szkło jest wiecznie żywe” wzięło udział prawie pół tysiąca uczniów z 19 na 280 wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs dowiódł, że można edukować młodych ludzi przy pomocy szklanego opakowania i lekcji chemii i był okazją zwiększenia świadomości w zakresie recyklingu szkła.

Szkolny koordynator konkursu Grażyna Makles

Oto nasze prace:

1.Krystyna Ohde – „Słoik na marzenia”

2.Natalia Klapa – „Stojąca lampa pokojowa”

3.Rafał Walica i Grzegorz Przybylski – „Szklane przesłanie”

4.Kaja Rogozińska – „Słoiczek świec zniczek”

5.Milena Betcher – „”Słoikowa latarenka”

6.Kacper Fórmaniak – „Lampka nocna”

7.Gabriela Groszczyk – „Dzwoneczek”

8.Kinga Oracz – „Wielofunkcyjny słoik”

9.Katarzyna Drzymała – „Latarnia morska”

10.Zuzanna Jankowska – „Szklany stojak na biżuterię”

11.Sandra Radajewska – „Ćwierkająca stołówka”

12.Marta Murkowska – „Słodki naszyjnik”

13.Natalia Kaczmarek – „Drugie życie szklanego słoika”

14.Maria Olszewska – „Bajkowa lampa”

15.Jakub Wasik – „Adwentowy lampion”

16.Amanda Sobkowiak – „Szklany zegar”

17.Klaudia Kowalska – „Koralikowy świecznik”

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24