Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Koncert z cyklu “Muzyka w kościołach Wielkopolski”

Zespół Musica Maxima zaprasza na dwa kolejne koncerty w ramach cyklu „Muzyka w kościołach Wielkopolski”.

Odbędą się one 30 września 2018 roku o godzinie 10 w Sanktuarium Pocieszenia NMP w Borku Wielkopolskim oraz o godzinie 18.30 w Parafii pw. św. Jadwigi w Grodzisku Wielkopolskim.

W ramach tych wydarzeń zespół zaprezentuje odkrywane na nowo utwory zapomnianych polskich kompozytorów XVIII i XIX wieku. Szczególną cechą koncertów z tego cyklu są miejsca, w których się odbywają, a także ich związki z prezentowanym repertuarem.

Utwory, które zostaną wykonane, pochodzą głównie z poznańskiego Archiwum Archidiecezjalnego, gdzie znajdują się zbiory muzyczne po kapeli parafialnej z Grodziska Wielkopolskiego oraz po kapeli farno-miejskiej z Poznania. Kompozycje wywodzących się z Wielkopolski Józefa Zeidlera (ok. 1744-1806), Wojciecha Dankowskiego (ok. 1760 – po 1814), czy Franciszka Ścigalskiego (1782-1846) rozbrzmiewały pod koniec XVIII i na początku XIX wieku w tych właśnie miastach, a także w innych, do których docierał ten repertuar za sprawą powiązań między muzykami, jak choćby w Gnieźnie czy Borku Wielkopolskim. Muzyka ta docierała także poza region, np. do klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze, gdzie także działała kapela muzyczna. Z tamtejszych zbiorów pochodzi utwór Marcina Józefa Żebrowskiego.

Nie tylko Wielkopolanie “eksportowali” swoją muzykę do innych części kraju. Na te tereny docierały również kompozycje spoza granic Rzeczypospolitej, o czym świadczy fragment mszy przypisanej Józefowi Haydnowi (1732-1809), czy utwór sygnowany nazwiskiem czeskiego kompozytora Františka Xavera Brixiego (1732-1771) i Józefa Zeidlera. Oba utwory pokazują również, że polscy twórcy nie tylko znali zagraniczną muzykę, lecz potrafili ją twórczo wykorzystać.

Prezentowana na koncertach muzyka jest ściśle związana z liturgią Kościoła Katolickiego i powstawała z myślą o oprawie nabożeństw (również Symfonia in D Ścigalskiego) i w takiej właśnie roli będzie można usłyszeć ją w Borku i Grodzisku w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego Musica Maxima oraz solistów Zuzanny Maciejek (sopran) i Pawła Jana Frasza (bas). Słowo o muzyce wygłosi prof. UAM dr hab. Alina Mądry, opiekun merytoryczny zespołu.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Repertuar:

  1. Franciszek Ścigalski

Symfonia in D: Adagio maestoso. Allegro; Andante; Menuetto; Rondo

 

  1. Franciszek Ścigalski

Litania in F, cz. Sancta Maria

 

  1. Joseph Haydn [?]

Missa C ex Creatione mundi, cz. Benedictus

 

  1. Józef Zeidler / František Xaver Brixi

Vesperae ex F / Missa F, cz. Virgam virtutis / Christe

 

  1. Marcin Józef Żebrowski

Lauda Sion

 

  1. Wojciech Dankowski

Litania Lauretanae in Es, cz. Virgo prudentissima

Informacja prasowa

Zespół wokalno-instrumentalny Musica Maxima został powołany przez Stowarzyszenie Musica Patria. Swoim repertuarem nawiązuje on do dawnej tradycji kapel muzycznych działających w Rzeczypospolitej XVII i XVIII w. Zespół zrzesza blisko 30 młodych muzyków, dla których idea wykonywania dawnej muzyki polskiej ma stanowić nie tylko profesję, ale być przede wszystkim urzeczywistnieniem ich prawdziwej pasji.

Więcej informacji o działalności zespołu zawiera załączona prezentacja.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24