“Kodowanie” w Grodziskiej Bibliotece Publicznej

"Kodowanie" w Grodziskiej Bibliotece Publicznej 1

Grodziska Biblioteka Publiczna została zakwalifikowana do udziału w projekcie. „Kodowanie w bibliotece”. 

Projekt jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Kodowanie nazywane jest „trzecim językiem”, który warto znać oprócz języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego. Jest to też umiejętność uważana za jedną z ważniejszych kompetencji XXI wieku. Warto mieć – przynajmniej podstawowe – umiejętności programistyczne, by móc zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany. Ucząc się programowania lepiej poznajemy cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługujemy się nowymi technologiami, a przede wszystkim – pewniej i bezpieczniej korzystamy z wszechobecnych elektronicznych urządzeń i usług. 

W ramach projektu biblioteka otrzyma sprzęt w formie zestawu, na który składać się będą: trzy tablety, trzy gry edukacyjne Scottie Go oraz trzy roboty Photon wraz z akcesoriami: matą edukacyjną, kompletem fiszek do ćwiczeń na macie oraz Magic Dongle do podłączenia Photona do komputera.

Celem projektu jest rozwijanie kompetencji cyfrowej, a także poszerzenie oferty Biblioteki o nowe działania dotychczas niepodejmowane przez naszą instytucję. Chcemy ukierunkować działania na innowacyjność, dbając tym samym o rozwój pracowników oraz różnych grup wiekowych użytkowników.

 Po przeszkoleniu rozpocznie się  realizacja spotkań warsztatowych z wykorzystaniem przekazanego sprzętu m.in. „O co chodzi?” – warsztaty dla bibliotekarzy i wolontariuszy, „Startujemy z kodowaniem” – cykl zajęć grupowych i indywidualnych dla dzieci i  młodzieży szkół podstawowych, „Kierunek kodowanie” – cykl zajęć dla seniorów oraz  zajęć pn. „Wakacyjni Koderzy”.

W ramach kontynuacji projektu przewidujemy powstanie „Bibliotecznego Klubu Kodowania”, którego działania skierowane będą dla wszystkich zainteresowanych użytkowników, także grup przedszkolnych i dzieci od 6 lat.     O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

-informuje grodziska biblioteka w komunikacie

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x