KLOPSY w Maroku

W dniach 6-9 marca 2019 r. grupa Turystyczna KLOPS, działająca przy Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp., wraz z opiekunami wybrała się do Maroka.

Wyjazd ten był szczególny, ponieważ został zorganizowany na 20-lecie klubu, które będzie obchodzić grupa w przyszłym roku szkolnym.

Do egzotycznej krainy północno-zachodniej Afryki poleciała 7 osobowa delegacja klubu w składzie: Dominika Sławińska, Oliwia Skrzypek, Paula Bartkowiak, Szymon Mortka (prezes), Piotr Leśniczak, Paweł Bartkowiak oraz Jakub Słomiński.

Grupa zdecydowała się na połączenie z Berlina, do którego przyjechali autobusem, do Agadiru. Celem wyprawy było poznanie nowej kultury, zwyczajów tego niezwykłego kraju i zestawienie własnych doświadczeń
z zastaną na miejscu rzeczywistością.

Podczas 4 dniowego pobytu uczestnikom udało się zwiedzić miasto, w którym nocowali tj. Agadir, następnie busem przejechać po południowej części kraju do Legziry, miasteczka Tiznit i gór Antyatlasu, poznać Polkę mieszkającą od 8 lat w Maroko, która oprowadziła uczniów po Marakeszu, a także ostatniego dnia wykorzystać piękną pogodę i odpocząć na piaszczystej plaży.

Ogromne wrażenie z pewnością wywarł krajobraz oraz klimat panujący w Maroko – pustynne równiny, charakterystyczna roślinność, żyjące zwierzęta takie jak wielbłądy, na których swoją drogą przejechali się uczestnicy wyprawy, skorpiony, węże boa, małpy.

Berberowie, którzy są rdzenną ludnością kraju, okazali się bardzo sympatyczni i otwarci na turystów. W komunikacji i zwiedzaniu nie przeszkodziła bariera językowa.

Podczas wyjazdu do Tiznitu i Marakeszu uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjnej berberyskiej kuchni – tianjin oraz couscous. Jednym nowe smaki bardzo przypadły do gustu, inni głód zaspokajali w pobliskich barach
z europejską żywnością.

Wyjazd można zaliczyć do bardzo intensywnego. Mimo krótkiego pobytu, grupie udało się zobaczyć wiele stron Maroka – zarówno tę proeuropejską, nowoczesną; jak i tę biedną, zniszczoną i zaniedbaną.

Piotr Leśniczak

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *