Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Klimaty kościoła farnego w Grodzisku Wielkopolskim

Najstarszą i zarazem najbardziej znaną świątynią Grodziska Wielkopolskiego jest kościół farny pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej. Budowla pierwotnie gotycka wymieniana jest już w dokumentach z XIV wieku i przez kolejne stulecia dzieliła los swojego miasta.

Pod koniec XVI wieku odebrana została miejscowym katolikom i przekazana społeczności luterańskiej, która za sprawą właścicieli miasta z rodu Ostrorogów chętnie osiedlała się wówczas w Grodzisku. Natomiast rządy rodziny Opalińskich – zagorzałych zwolenników kontrreformacji – przyniosły kilkudziesięcioletnią przebudowę kościoła zakończoną około roku 1662 przez Jana Leopolda Opalińskiego. Wówczas to budowla nabrała manierystycznego charakteru pod kierunkiem nadwornego muratora rodziny Opalińskich- Krzysztofa Bonadury Starszego.

Wtedy to na głównej kopule kościoła umieszczono postać świętego Floriana nazywanego odtąd – patronem naszego miasta. Podobno nie jest to wcale przypadek, że swoje oblicze „żelazna postać” zwrócone ma na Stary Rynek, gdzie w miejscowym ratuszu urzędowały władze miasta. Jedna z legend głosi, że sędziwy Florian miał unosić włócznie do góry i uderzać nią w kopułę kościoła, kiedy władze miasta uchwalały przysłowiowe głupoty dla swoich mieszkańców. Chociaż nikt jakoś ostatnio nie słyszał walenia po kopule świątyni- oczywiście dla opamiętania się rajców- to podobno bywały już sytuację, że ewidentnie chciał poderwać włócznie do góry i tak nią przywalić ale……

Co by jednak nie mówić i pisać o grodziskiej świątyni, to warto także spojrzeć na stare rysunki kościoła farnego i dostrzec w nich to wszystko, czego słowa oddać nie mogą. Tym bardziej, że kreśliły je dłonie Konstancji Raczyńskiej,Kajetana Kielisińskiego, Czesława Borowczyka i Jerzego Chrzanowskiego.

Dariusz Matuszewski

FARA- GRAFIKA 2 FARA GRODZISK- SZKIC GRAFIKA FARA GRODZISKA- PANORAMA (grafika) FARA- RYCINA

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24