Kino za rogiem. Kolejny przetarg w październiku.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i  Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski Jacek Gursz  podpisali umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą „Małe kino społecznościowe szansą na rozwój zasobów kulturalnych województwa wielkopolskiego”, w ramach Poddziałania 4.4.1 „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.


Jest to projekt partnerski, który zakłada powstanie około 30 sal kinowych w województwie wielkopolskim, w tym w Grodzisku Wielkopolskim
Na budowę multimedialnych sal, w których wyświetlane będą najciekawsze i najnowsze produkcje filmowe wydanych zostanie ponad 6,8 mln zł. Z unijnych pieniędzy będzie można sfinansować prace adaptacyjne, remontowe, budowlane i modernizacyjne, mające na celu przygotowanie pomieszczeń do pełnienia funkcji kinowych. Dotacje pójdą też na sprzęt do projekcji filmów. Sale będą posiadały maksymalnie 40 miejsc. Dofinansowanie z EFRR – ponad 3.7 mln złotych.

Wielkopolskie kina, które powstają przy wsparciu Funduszy Europejskich, to kontynuacja akcji „Kino za Rogiem”. Jej inicjatorzy chcą przywrócić modę na oglądanie filmów na dużym ekranie w małych miasteczkach i wsiach. Z dostępnej biblioteki filmowej (www.kinozarogiem.pl), liczącej blisko tysiąc tytułów i stale powiększanej, mieszkańcy mogą wybrać dzieło, które chce zobaczyć – od bajek poprzez popularne komedie po kino artystyczne, od klasyki filmowej po współczesne, nagradzane na festiwalach propozycje. Później wspólnie z operatorem można ustalić dogodny dzień i godzinę projekcji. Aktualnie w Polsce działa już 50 sal kinowych w ramach sieci „Kino za Rogiem”, w tym cztery w wielkopolskich gminach: Rychwale, Strzałkowie, Mieścisku i Starym Mieście. 

Gmina Grodzisk Wielkopolski podjęła już próbę wyboru wykonawcy zadania, jednakże z uwagi na wysoki koszt, postępowanie przetargowe unieważniła. Kolejne zaplanowane jest w październiku 2019 roku.
W wyniku realizacji projektu, w Grodzisku Wielkopolskim powstanie sala kinowa, która jednorazowo będzie mogła pomieścić 30 osób.

Źródło: UM Grodzisk Wlkp.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *