W listopadzie w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Grodzisku Wlkp. realizowany był „Każdy inny wszyscy równi”. Jego cel to promocja postawy szeroko rozumianej tolerancji wobec drugiego człowieka.

Podczas realizacji projektu staraliśmy się uświadomić uczniom, że każdy z nas jest inny, ale tak samo ważny. Pierwszym etapem projektu była projekcja filmów dot. różnic wśród dzieci i młodzieży. Bohaterowie filmów choć różnili się  wyglądem oraz zachowaniem, okazywali się być wartościowymi, fajnymi kolegami.

-informuje Lidia Mańkowska, pedagog

Filmy dostosowane były do wieku naszych Uczniów. Po obejrzeniu filmów wychowawcy klas, pedagog i psychologowie przeprowadzali w klasach zajęcia wychowawcze dotyczące wzajemnego szacunku. Uczniowie mogli wziąć udział w różnych konkursach. Klasy 1-3 rysowały ilustracje do bajek, klasy 4-6 tworzyły plakaty dotyczące tolerancji, a klasy 7-8 próbowały swych sił w reportażu n/t „Drobne gesty życzliwości”. Na lekcjach muzyki starsze klasy śpiewały piosenkę Stanisława Soyki pt. „Tolerancja”, a na języku polskim analizowały jej słowa. Na języku niemieckim uczyły się o tolerancji po niemiecku. W szkole działała też „Życzliwa Poczta”. Jeśli ktoś czuł taką potrzebę mógł napisać list do koleżanki, kolegi, nauczyciela z życzliwymi słowami. Listy zostały doręczone do adresatów.

W ramach projektu zorganizowaliśmy też zbiórkę darów dla osób bezdomnych. Dary zostały przekazane Siostrom Elżbietankom w Poznaniu.

Nasz projekt zapoczątkował akcję „Pierniczki dla Zosi”, której celem jest finansowe wsparcie Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Podopieczną tej fundacji jest nasza uczennica, Zosia. W pieczenie pierników zaangażowało się wiele osób, m.in. Szkolne Koło Kulinarne, Szkolne Koło Wolontariatu, Samorząd Uczniowski, klasy wraz z Wychowawcami oraz jak zawsze niezawodni Rodzice naszych Uczniów. Pierniczki będzie można zakupić w szkole oraz podczas grodziskiego świątecznego kiermaszu (11 i 12 grudnia). Miło nam, że nasza akcja ma wielu naśladowców. Dołączył do nas m.in. Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach. Wszystkim zaangażowanym zarówno w zbiórkę darów dla osób bezdomnych, jak i w akcję „Pierniczki dla Zosi” serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że projekt jeszcze bardziej uwrażliwi naszych Uczniów na drugiego, często innego człowieka. Że w drugim człowieku będą umieli dostrzec to co wartościowe, a nie to, że inaczej wygląda, jest niepełnosprawny, czy pochodzi z innego kraju. Życzylibyśmy sobie, aby nasi Uczniowie potrafili identyfikować się ze słowami pisarki Jodi Picoult: „Nie musimy akceptować cudzych przekonań…ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania”.

-przekazała

Źródło: SP nr 1

4.4 5 głosów
Ocena artykułu


Telewizory do kupienia

"PGO24 Portal Grodziska i okolic - lokalny serwis informacyjny działający od 2010 w powiecie grodziskim (wielkopolskie).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze