JULIUSZ SŁOWACKI ZNÓW W GRODZISKU!!!

„Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna,

co mi żywemu na nic…tylko czoło zdobi;

Lecz po śmierci was gniotła niewidzialna ,

aż was, zjadacze chleba, w anioły przerobi”

Słowa Pieśni Szkoły – Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego – najlepiej oddają ideę, jaka od lat przyświeca organizatorom uroczystości Dnia Patrona.

1 kwietnia 2016 roku ulicami miasta przemaszerował udekorowany granatowymi balonami korowód nauczycieli i uczniów szkoły, która w rocznicę śmierci Juliusza Słowackiego co roku rozsławia w ten sposób postać tego poety romantycznego.

Młodzież odświętnie ubrana, w charakterystycznych białych kołnierzykach znanych z portretów Wieszcza, spod popiersia przed szkołą, gdzie wspominano życie Poety, udała się na Stary Rynek. Tam przemawiał sam Julek (świetnie odegrany przez Łukasza Piętę), który zachęcał do wspólnych obchodów Święta Szkoły.

Część druga uroczystości odbyła się w Hali Sportowej, gdzie rozstrzygnięto tradycyjny turniej klas drugich poświęcony wiedzy o życiu i twórczości Patrona. Jury wysłuchało również konkursowych deklamacji poezji Słowackiego.

W uroczystości, a nawet w pracach jury konkursowego, uczestniczyli zaproszeni goście: Wicestarosta pan Sławomir Górny, przewodnicząca Rady Szkoły pani Anna Koza oraz reprezentujący Stowarzyszenie Rodziców na Rzecz Wspierania LO – pan Bernard Krupka.

Okazało się, że 167 lat po śmierci Juliusza Słowackiego młodzież „Słowaka” wykazała się dużą wrażliwością na słowo poetyckie i ma sporą wiedzę o Patronie swojej szkoły.

LO Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24