Jedna trzecia bezrobotnych to młodzi; Pracodawcy: przekwalifikujcie się.

Jedna trzecia bezrobotnych to młodzi; Pracodawcy: przekwalifikujcie się. 1

Wg analiz Powiatowego Urzędu Pracy, w powiecie grodziskim najliczniejszą grupę wśród osób bezrobotnych stanowią osoby młode, które nie przekroczyły
25 roku życia. Ich procentowy udział do ogólnej populacji osób bezrobotnych
należy do jednego z najliczniejszych w całym województwie (odsetek bezrobotnych do 25 roku życia w powiecie grodziskim wynosi 31,3%, natomiast w Wielkopolsce 25,3%). Osoby do 25 roku życia to najczęściej absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. Często ich profil wykształcenia jest nieadekwatny do potrzeb lokalnych pracodawców. Również brak doświadczenia zawodowego jest znaczną przeszkodą w podjęciu pracy. Często osoby młode, zwłaszcza absolwenci szkół wyższych, nie są gotowi do przekwalifikowania się zgodnie z oczekiwaniami lokalnych pracodawców, szukają prac dobrze płatnych, blisko miejsca zamieszkania. Nierzadko kontynuują naukę w trybie wieczorowym lub zaocznym stając się nie w pełni dyspozycyjnymi, co uniemożliwia podjęcie wielu dostępnych ofert pracy.

Jedna trzecia bezrobotnych to młodzi; Pracodawcy: przekwalifikujcie się. 2

Można stwierdzić, że bezrobotne kobiety są lepiej wykształcone niż bezrobotni mężczyźni. Wśród bezrobotnych kobiet 7% legitymuje się wykształceniem wyższym, a wśród mężczyzn odsetek 33 ten osiąga wartość 3%. Spośród bezrobotnych kobiet tylko 51% nie posiada wykształcenia średniego. Natomiast w przypadku mężczyzn wskaźnik ten osiąga wartość 78%.

Przygotowany przez Starostwo Powiatowe raport na temat rozwoju gospodarczego, w części dotyczącej zatrudnienia zauważa brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i informuje o oczekiwaniach płacowych osób chcących rozpocząć pracę po studiach, wykraczających poza stawki oferowane przez pracodawców.

Więcej informacji: „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości dla Powiatu Grodziskiego na lata 2012 – 2014”

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x