Jaki kredyt na zakup działki – to trzeba wiedzieć

Własne miejsce na Ziemi to marzenie wielu z nas. Rzadko kogo stać jednak na kupno gruntu za własne oszczędności. W takim przypadku często jedynym wyjściem okazuje się wzięcie kredytu na zakup działki. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań najkorzystniejszej oferty? O tym przeczytacie poniżej!

Rodzaje działek – co z nich wynika?

W polskim prawie uregulowane zostało istnienie kilku rodzajów działek, pośród których wymienić można między innymi grunty o charakterze:

  • budowlanym,
  • rolnym,
  • leśnym,
  • rekreacyjnym,
  • siedliskowym,
  • inwestycyjnym.

Wszystkie typy ziemi różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem, przy czym za najbardziej atrakcyjne uznaje się działki budowlane. W porównaniu do pozostałych rodzajów gruntów są one również najdroższe. To, w jaki sposób uregulowany jest konkretny kawałek ziemi, można sprawdzić w urzędzie gminy jeszcze przed zakupem. Dobrym pomysłem będzie także przyjrzenie się temu, jak wygląda miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Potwierdzenie faktu, że działka rzeczywiście jest budowlana, często okazuje się niezwykle istotne podczas starania się o kredyt na ten właśnie cel. Część banków ma poważne obawy przed udzielaniem pożyczek na grunty o innym przeznaczeniu.

Czym jest kredyt na zakup działki?

W rzeczywistości nie istnieje produkt bankowy, który byłby dedykowany osobom chcącym zakupić działkę. Kwestię tę rozwiązuje się dzięki ofercie kredytów gotówkowych lub hipotecznych.

Zakup działki na kredyt gotówkowy

W przypadku kredytów gotówkowych klient ma do wyboru dwie możliwości: pożyczkę o konkretnym przeznaczeniu lub pożyczkę na dowolny cel. Pierwsza będzie wymagała wskazania zakupu działki jako celu na umowie kredytowej. Takiej konieczności nie ma przy okazji decydowania się na drugą opcję, jednak wybór tego rozwiązania wiąże się z niższą zdolnością kredytową.

Kredyt hipoteczny na działkę

Częstym wyborem osób kupujących działkę jest jednak kredyt hipoteczny, który działa całkiem podobnie jak w sytuacji, gdy zawierany jest na mieszkanie lub inną nieruchomość. Największą różnicą może być to, że banki raczej niechętnie podchodzą do ustanowienia hipoteki w postaci kupowanego gruntu. Spora część instytucji nie wyda pozytywnej decyzji w przypadku działek innych niż budowlane. Nierzadko wiąże się to z koniecznością posiadania dodatkowego majątku, który będzie stanowił zabezpieczenie o niskim ryzyku.

“Stosunkowo niskie ceny kredytów hipotecznych zachęcają do tego rodzaju inwestycji, nawet jeśli w przyszłości nie planujemy budowy domu. Zaciekła konkurencja na bankowym rynku doprowadziła do znacznego obniżenia marż (w wielu bankach oscylujących w okolicach 0,5%-1%), uproszczenia procedur oraz skłoniła niektórych z bardziej agresywnych graczy do czasowej rezygnacji z dodatkowych opłat za rozpatrzenie wniosku, udzielenie kredytu czy wycenę nieruchomości. Warto z tej okazji skorzystać, bo gdy banki się biją, kredytobiorca zyskuje.” – możemy przeczytać na stronie Expander

Podsumowanie

Przy okazji zaciągania kredytu na zakup działki, trzeba zadbać o wiele detali. Bardzo ważne jest sprawdzenie jej statusu prawnego oraz planu zagospodarowania przestrzennego, a także poważne zastanowienie się nad konkretnym typem pożyczki.

Artykuł sponsorowany

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *