Jak dbać o psa w czasie upałów?

Lato, a zwłaszcza upalne dni to ciężki czas nie tylko dla ludzi, także dla zwierząt. Bez odpowiedniej opieki bardzo łatwo o przegrzanie ich organizmów, a nawet o poważniejsze konsekwencje takie, jak udar a nawet śmierć.

Stały dostęp do świeżej wody

Zwierzę przez całą dobę powinno mieć dostęp do chłodnej, świeżej wody. Zawsze sprawdzajmy, czy wody nie brakuje i czy nie jest nagrzana, Do psiej miski z wodą warto wrzucić też kilka kostek lodu. W upalne dni przyniesie to dodatkową ulgę. Wodę należy też zabierać na spacery z czworonogiem.

Nie lekceważmy wszelkich objawów odwodnienia. Psy nie pocą się tak, jak ludzie, gdy organizm zwierzęcia zaczyna się przegrzewać, objawia się to zianiem, przyspieszonym oddechem, przyspieszonym rytmem serca, nadmiernym ślinieniem. W takiej sytuacji należy jak najszybciej schłodzić zwierzę, poddać mu wodę, położyć do na mokry ręcznik lub na chłodną podłogę, spryskać wodą, włączyć wentylator.

Mniej kaloryczne posiłki

Latem można zmniejszyć ilość i kaloryczność posiłków. Podczas gorących dni zapotrzebowanie zwierząt na energię z tłustego jedzenia zmniejsza się. Wybierajmy karmy najlepszej jakości bogate w witaminy i składniki mineralne, np. Dolina Noteci. To pełnowartościowa karma mokra dla psów każdej rasy.

Rozsądek podczas spacerów

Uważajmy na spacery po asfalcie i gorącym betonie. W czasie upalnych dni jest on mocno nagrzany, dlatego na ile to możliwe, chodźmy z psem po trawie lub po ścieżkach. Unikajmy spacerów w godzinach największego nasłonecznienia, na trasy spacerowe wybierajmy miejsca zacienione.

Na dłuższe spacery zabierajmy naszego pupila wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wtedy jest najchłodniej i spacer będzie dla zwierzęcia najprzyjemniejszy. Nie przemęczajmy psa intensywną aktywnością fizyczną. Poczekajmy z tym, aż nadejdą nieco chłodniejsze dni.  

Chłodne miejsce podczas snu i odpoczynku

Zarówno w mieszkaniu, jak i na podwórku należy zapewnić czworonogowi chłodne miejsce do snu i odpoczynku. Sama buda nie jest dobrym schronieniem, gdyż szybko się nagrzewa. Zwierzę musi mieć cień, w którym może schronić się przed skwarem.

Nigdy nie zostawiajmy psa w samochodzie

W żadnym wypadku nie wolno zostawiać zwierzęcia z zaparkowanym samochodzie. Niezależnie od tego, czy uchylimy okna czy nie, nawet gdy na krótko zostawimy psa w samochodzie, jest to bardzo niebezpieczne. Wnętrze samochodu w gorące dni bardzo szybko się nagrzewa. Natychmiast reagujmy, gdy zobaczymy psa zamkniętego w aucie. 

Artykuł sponsorowany

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *