Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Jacek Patalas- niesamowity kolekcjoner od zapałek.

Pierwsze pudełko z zapałkami dostał 40 lat temu od swojego ojca, który sam mu zaproponował dalsze zbieractwo. I tak to się wszystko zaczęło i trwa nadal.

Dzisiaj pan Jacek ma imponującą kolekcję, o której mógłby opowiadać godzinami. Pudełka z całego świata zadziwiają kształtem i tematyką.

Najciekawsze są te, które wychodziły w seriach, chociaż ich skompletowanie graniczyło czasami z cudami. Przez wiele lat zbierane do „kartonów” rzadko kiedy w całości mogły ujrzeć światło dzienne. Pan Jacek nie ukrywa, że całość swoich zbiorów- a przynajmniej zdecydowaną  większość- mógł zobaczyć dopiero w grodziskim Muzeum. Imponujący zbiór nie ogranicza się tylko do pudełek z zapałkami, ale przede wszystkim do ogromnej ilości etykiet zapałczanych.

Cała ta kolekcjonerska pasja sprowadza się do filumenistyki, a największe muzeum tego typu w Polsce znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej. Obecnie filumenistyka w Polsce jest w zaniku z powodu braku nowych etykiet zapałczanych, gdyż większość produkowanych  pudełek posiada  nadruki. Jeszcze bardziej istotnym powodem jest brak zainteresowania do zbierania i kolekcjonowania czegokolwiek wśród obecnej młodzieży. No cóż nowe czasy i nowe zainteresowania, chociaż podobno zbieranie fruwających Pokemonów rozwija się zadziwiająco dobrze.

Wszystkich jednak miłośników pudełek do zapałek, etykiet zapałczanych  oraz tradycyjnego kolekcjonerstwa i zbieractwa, zapraszamy do grodziskiego Muzeum na wystawę filumenistyczną autorstwa Jacka Patalasa. Wystawę będzie można obejrzeć od wtorku do piątku w godzinach od 8, 30- do 15,00 oraz w niedzielę 4 lutego 2018 roku w godzinach od 11,00 do 13,00. Możliwe jest także zwiedzanie wystawy w innym terminie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 61 22 71 228.

DM

 

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24