Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

IV Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną

Wolsztyn, Opalenica, Poznań, Zbąszyń i Grodzisk Wielkopolski to miasta, w których odbędą się IV Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną. W Grodzisku Wielkopolskim odbędzie się koncert galowy.

Muzyka cerkiewna to dla nas inne, a zarazem charakterystyczne, harmoniczne akordy malują jak farbą przepiękne brzmienie, naturalnością szeptu harmonii, potężnym basem, mocą w tutti chóru. Staramy się do Wielkopolski przenieść trochę aury z Hajnówki, nie wszyscy mogą tam być…

-mówi Sławomir Górny, wicestarosta powiatu grodziskiego, jednego z organizatorów tego wydarzenia.

Ogromny wkład mają samorządowcy rożnych szczebli, którzy rozumieją trudności w organizowaniu takich kulturalnych wydarzeń i potrafią ze sobą współpracować. Niejeden samorząd szczebla powiatowego i niżej, w naszym realnym życiu nie byłby w stanie finansować takich artystycznych wydarzeń. W końcu nie samym chlebem człowiek żyje. Innym aspektem, raczej niespodziewanym, jest całkiem duże zainteresowanie ze strony pracowników ze wschodu, którzy mają namiastkę cerkwi w kraju, do którego wyjechali, jak my kiedyś “za chlebem”.

– zauważa Sławomir Górny

Wystąpią:

Biskupi Chór Katedry Świętego Ducha
MIŃSK – BIAŁORUŚ 

Dyrygent: Witalij Sobolewskij

Chór został założony w 2014 roku przez regenta Witalija Sobolewskiego. Od tego czasu zespół zapewnia oprawę muzyczną wszystkich biskupich nabożeństw w Katedrze Świętego Ducha w Mińsku.

Biskupi Chór znany jest nie tylko w cerkwi, jako chór liturgiczny, ale i jako zespół koncertowy, występujący w Mińsku i innych miastach Białorusi. 
Chór jest laureatem festiwali w kraju i za granicą. Dwa razy (w 2016 i 2018 roku) zdobył 1 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu śpiewów prawosławnych „Kołożskij Błagowiest” w Grodnie na Białorusi. W 2017 roku został laureatem 1 nagrody na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” w Hajnówce. Na tym festiwalu również śpiewak chóru, Władysław Wituszko, został wyróżniony dyplomem najlepszego solisty. 

W 2018 roku Biskupi Chór wziął udział w renomowanym Moskiewskim Festiwalu Wielkanocnym, którego dyrektorem artystycznym jest Walerij Gergijew. Odbyło się kilka koncertów zespołu w Moskwie. Chór śpiewał wówczas także po nabożeństwach w Cerkwi Chrystusa Zbawiciela, będąc pierwszym chórem z Białorusi w takiej roli w historii tej świątyni. Organizatorzy festiwalu wysoko ocenili profesjonalizm zespołu. I dlatego, decyzją komitetu organizacyjnego oraz dyrektora artystycznego, Biskupi Chór w roku 2019 ponownie będzie reprezentował kulturę śpiewaczą Białorusi na tym festiwalu, gdzie wystąpi nie tylko z solowymi koncertami w cerkwiach Moskwy i Troice-Siergiejewoj Ławry, ale i weźmie udział w koncercie galowym w moskiewskiej Sali Czajkowskiego.

Najnowszym osiągnięciem chóru jest zdobycie II Miejsca i Dyplomu dla Dyrygenta na 38 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku w maju 2019 roku. W repertuarze koncertowym chóru znajdują się śpiewy cerkiewne kompozytorów – klasyków duchownej tradycji śpiewaczej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, oraz kompozytorów białoruskich.

Witalij Sobolewskij jest założycielem i regentem chóru. Oprócz wykształcenia muzycznego posiada również wyższe wykształcenie teologiczne. Witalij Sobolewski stawia przed sobą coraz wyższe muzyczne cele i zadania, nie zapominając przy tym o swoim głównym, liturgicznym powołaniu.

Zespół Pieśni Kozackiej „Skarbiec”
SZCZOŁKOWO – ROSJA

 Kierownik Artystyczny: Julia Odaricz

Zespół Pieśni Kozackiej „Skarbiec” z miasta Szczołkowo powstał w 2015 roku. W jego podstawowym składzie jest pięcioro solistów – laureatów wszechrosyjskich i międzynarodowych konkursów: dwie śpiewaczki i trzech śpiewaków. Wszyscy członkowie tego zespołu mają wyższe wykształcenie muzyczne. Zespół wyróżnia się wysokim profesjonalizmem w realizacji swoich programów koncertowych.

Podstawę repertuaru Zespołu „Skarbiec” stanowią pieśni kozackie: znane i mało znane, dawne i współczesne melodie, przepiękne dawne pieśni. Jednocześnie zespół aktywnie propaguje kulturę prawosławną. Ma w repertuarze program złożony ze śpiewów prawosławnych. Członkowie zespołu włączają się do organizacji świąt prawosławnych.
Zespół Pieśni Kozackiej „Skarbiec” aktywnie koncertuje po całej Rosji, występując m. in. w Wołgogradzie, Kursku, Kałudze. W 2017 roku zespół dał koncerty w Mołdawii. W 2018 roku „Skarbiec” koncertował w Niemczech.

Julia Odaricz ukończyła Akademię Kultury w Charkowie. Jest spadkobierczynią i nosicielką zaporoskiej kultury kozackiej. Jej pradziadek i dziadek w linii ojcowskiej mieszkali we wsi Gnatijewka w Obwodzie Czernigowskim, nazwanej na cześć kozaka Gnata. 

Wykorzystując swoje duże doświadczenie działalności koncertowej w Rosji i za granicą w składzie wielu zespołów, Julia aktywnie i z powodzeniem prowadzi Zespół Pieśni Kozackiej „Skarbiec”. Jest jego sercem i duszą.

Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis”
POZNAŃ – POLSKA

Dyrygent: Leon Zaborowski

Utwór wykonany na finał koncertu z okazji jubileuszu 25-lecia chóru kameralnego Cappella Musicae Antiquae Orientalis 25.09.2010 w kościele OO Franciszkanów w Poznaniu. Dyryguje prof. Leon Zaborowski. Śpiewają aktualni i byli członkowie Chóru.

Chór powstał w 1984 roku z inicjatywy absolwenta Konserwatorium im.P.Czajkowskiego w Moskwie – dr Leona Zaborowskiego – obecnie profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu. Skupiając przedstawicieli różnych środowisk i pokoleń, ten poznański zespół specjalizuje się w muzyce cerkiewnej mistrzów rosyjskich XVIII-XX wieku (D.Bortnianski, M.Bieriezowski, A.Archangielski, M.Ippolitow-Iwanow, P.Czajkowski, S.Rachmaninow, P.Czesnokow).  Chór jest wielokrotnym zdobywcą nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych (m.in. dwa razy został laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce). W ciągu 35 lat działalności CAPPELLA dała ponad 500 koncertów w kraju i za granicą. Zespół 45 razy wyjeżdżał na zagraniczne tournee artystyczne, prezentując swój repertuar w Rosji, we Włoszech, Watykanie, Austrii, na Łotwie, w RFN, Holandii, Hiszpanii, Francji, Czechach, Grecji, Danii, Luksemburgu, Belgii, Estonii, na Litwie i w Białorusi.  Chór brał udział w 30 międzynarodowych festiwalach za granicą (Włochy, RFN, Hiszpania, Łotwa, Czechy, Grecja, Luksemburg, Estonia, Belgia, Francja, Ukraina, Rosja, Słowacja, Czechy) oraz w 50 festiwalach krajowych (Bydgoszcz, Inowrocław, Szczecin, Włocławek, Radom, Lądek-Zdrój, Warszawa, Międzyzdroje, Częstochowa, Kielce, Łódź, Katowice, Cieszyn, Kraków, Beskid Niski, Rydzyna, Zgorzelec, Poznań). Znaczącym wydarzeniem w historii CAPPELLI była współpraca         z Teatrem Wielkim w Łodzi.  Chór został zaproszony do udziału w operze M. Musorgskiego „Borys Godunow” (1987).

W dorobku artystycznym zespołu są nagrania radiowe, video, telewizyjne oraz trzy płyty kompaktowe, wydane przez firmę „Karolex”.

Leon Zaborowski ukończył Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, otrzymując dyplom z dyrygentury chóralnej z wyróżnieniem. W latach 1980-1985 odbył studia doktoranckie w Konserwatorium Moskiewskim, zwieńczone obroną pracy doktorskiej w 1985 r. Od 1978 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadząc klasy dyrygowania i czytania partytur. W latach 2007-2012 był Kierownikiem Katedry Chóralistyki. Od 2012 jest Kierownikiem Katedry Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu.  W latach 1978-1986 prowadził chór Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1987-1989 był kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, przygotowując z chórem m.in. premiery takich oper, jak „Borys Godunow” M.Musorgskiego, „Traviata” G.Verdiego, „Tosca” G.Pucciniego, „Nabucco” G.Verdiego   i in.

Prof. dr Leon Zaborowski był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu „Dni Muzyki Cerkiewnej” w Rydzynie, którego cztery edycje odbyły się w latach 2004, 2006, 2008, 2010, oraz festiwalu „Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną” w Grodzisku Wielkopolskim (2013, 2015, 2017)

          Leon Zaborowski założył w 1984 roku i prowadzi do dnia dzisiejszego Chór Kameralny CAPPELLA MUSICAE ANTIQUAE ORIENTALIS – unikalny w Polsce zespół, specjalizujący się w wykonywaniu rosyjskich i ukraińskich śpiewów prawosławnych XVIII-XX wieków.

PROGRAM

ŚRODA,14 SIERPNIA 2019

KONCERT w Kościele NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie godz. 17.00

ZESPÓŁ PIEŚNI KOZACKIEJ „SKARBIEC”
SZCZOŁKOWO – ROSJA
Kierownik Artystyczny: Julia Odaricz

BISKUPI CHÓR KATEDRY ŚWIĘTEGO DUCHA
(MIŃSK – BIAŁORUŚ)
Dyrygent: Witalij Sobolewskij

CZWARTEK, 15 SIERPNIA 2019

KONCERT w Kościele p.w. Św. Mateusza w Opalenicy godz. 17.30

BISKUPI CHÓR KATEDRY ŚWIĘTEGO DUCHA
MIŃSK – BIAŁORUŚ
Dyrygent: Witalij Sobolewskij

KONCERT w Kościele OO.Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu godz. 20.00

ZESPÓŁ PIEŚNI KOZACKIEJ „SKARBIEC”
(SZCZOŁKOWO – ROSJA)
Kierownik Artystyczny: Julia Odaricz

PIĄTEK, 16 SIERPNIA 2019

KONCERT w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Zbąszyniu godz. 18.30

ZESPÓŁ PIEŚNI KOZACKIEJ „SKARBIEC”
(SZCZOŁKOWO – ROSJA)
Kierownik Artystyczny: Julia Odaricz

KONCERT w Kościele OO.Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu godz. 20.00

BISKUPI CHÓR KATEDRY ŚWIĘTEGO DUCHA 
MIŃSK – BIAŁORUŚ
Dyrygent: Witalij Sobolewskij

SOBOTA, 17 SIERPNIA 2019

KONCERT GALOWY godz. 17.00

Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Grodzisku Wielkopolskim

CHÓR KAMERALNY „CAPPELLA MUSICAE ANTIQUAE ORIENTALIS”
POZNAŃ POLSKA
Dyrygent: Leon Zaborowski

ZESPÓŁ PIEŚNI KOZACKIEJ „SKARBIEC”
SZCZOŁKOWO – ROSJA
Kierownik Artystyczny: Julia Odaricz

BISKUPI CHÓR KATEDRY ŚWIĘTEGO DUCHA
MIŃSK – BIAŁORUŚ 
Dyrygent: Witalij Sobolewskij

ORGANIZATORZY

Wolsztyński Dom Kultury, Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis”, Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim.

Wybrane dla Ciebie