IV Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną

W dniach 14-17 sierpnia 2019 roku odbyły się IV Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną, w których udział wzięły: Biskupi Chór Katedry Świętego Ducha z Mińska na Białorusi pod dyrekcją Witalija  Sobolewskiego oraz Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania pod dyrekcją Leona Zaborowskiego, a także Zespół Pieśni Kozackiej „SKARBIEC” ze Szczołkowa w Rosji pod kierownictwem Julii  Odaricz.

Założeniem artystycznym kilkudniowego festiwalu było zaprezentowanie zaproszonych chórów i zespołu w wybranych miejscowościach Wielkopolski. Łącznie odbyło się 6 koncertów: w Opalenicy, Wolsztynie, Zbąszyniu, Poznaniu i w Grodzisku Wielkopolskim.

Fragmenty koncertu w Opalenicy

Szczególnie uroczystą oprawę miał Koncert Galowy Międzynarodowych Spotkań  z Muzyką Cerkiewną, który odbył się w sobotę, 17 sierpnia, o godzinie 17.00 w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Grodzisku Wielkopolskim. W wypełnionym po brzegi Kościele zasiedli słuchacze z Wielkopolski oraz innych regionów kraju, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, a także zaproszeni goście, wśród których obecny był Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Ivan Kosonogov. W koncercie zaprezentowały się wszystkie chóry uczestniczące w festiwalu.

Podziękowanie, dyplomy oraz kwiaty na ręce dyrygentów złożyli: Wicestarosta Grodziski – Sławomir Górny oraz Przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego – Sebastian Skrzypczak.

Koncerty festiwalowe zostały zorganizowane przy współpracy z Parafią pw. św. Jadwigi Śląskiej w Grodzisku Wielkopolskim, Parafią pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie, Parafią pw. Św. Mateusza w Opalenicy, Parafią pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Zbąszyniu, Kościołem oo. Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu.

Wszystkie zaplanowane koncerty prowadzone przez Leona Zaborowskiego i Lajlę Zaborowską, spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy we wszystkich zaplanowanych miejscach.

Fundatorami Festiwalu byli: Starosta Grodziski, Starosta Poznański, Starosta Nowotomyski, Starostwa Wolsztyński, Burmistrz Opalenicy i Burmistrz Wolsztyna. Spotkania zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim, Wolsztyński Dom Kultury i Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania.

Tegoroczny Festiwal cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na atrakcyjny repertuar, grono doświadczonych organizatorów i uczestników oraz wysoki poziom artystyczny prezentowanych zespołów. Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, fundatorom oraz przybyłym gościom i wspaniałej publiczności, którzy przyczynili się do sukcesu IV edycji festiwalu.

Informacja prasowa

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *