krystyna_kurek_grodzisk

Integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej

odszkodowania_grodzisk

Jest nam niezmiernie miło podzielić się z Czytelnikami wrażeniami, jakie pozostały w pamięci po niedawnej wizycie przyjaciół z Ukrainy.

W dniach 24.09 – 28.09 2018 r. nasza szkoła przyjmowała w gościnę młodzież z sześciu szkół ukraińskich z miasta Browary.

ZST przygotował bardzo bogaty  i atrakcyjny program pobytu. Jego celem była przede wszystkim integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej, dlatego też uczniowie z zagranicy goszczeni byli w domach polskich rówieśników. Takie rozwiązanie okazało się „strzałem w dziesiątkę”, ponieważ wszyscy uczniowie mieli okazję poznać nawzajem swoją kulturę, zwyczaje i nawiązali przyjazne kontakty.

Program pobytu wypełniony był atrakcjami, już we wtorek grupa ponad 60 osób z Polski i Ukrainy miała okazję zwiedzić najważniejsze punkty na mapie Poznania. Obowiązkowo zwiedzano najstarsze dzielnice miasta, podziwiano architekturę i obiekty sakralne. Niemałe wrażenie na gościach zrobił przejazd przez miasto i oglądanie Malty, największych centrów handlowych, zachwycano się nowoczesnymi rozwiązaniami i podziwiano tereny rekreacyjne stolicy Wielkopolski.

Nie mniej emocji czekało grupę w dniu kolejnym, kiedy to zaproponowano wyjazd do Term Tarnowskich, zabawom w wodzie nie było końca….Uczniowie uznali ten dzień za niezwykle atrakcyjny. Koledzy z klas gastronomicznych zadbali o ciepłe posiłki i zostali pochwaleni przez gości z Ukrainy.

Czwartek stał pod znakiem zwiedzania ciekawych miejsc w zachodniej Wielkopolsce. Byliśmy w Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, gdzie zachwycił pokaz multimedialny. Później mnóstwo atrakcji zapewnił Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Uśmiechnięte twarze młodzieży były najlepszym potwierdzeniem udanego wyjazdu.

Wieczór upłynął bardzo przyjemnie, bo młodzież integrowała się w restauracji CKR „Masarnia”. Był poczęstunek, zabawa przy muzyce, rozmowy w różnych językach: po polsku, ukraińsku, angielsku… Młodzież jeszcze raz potwierdziła, że bariery są tylko w naszych głowach…

Ostatniego dnia pobytu młodzież miała wypełniony czas wizytą w Starostwie Powiatowym w Grodzisku Wlkp., warsztatami kreatywności w naszej szkole, zawodami sportowymi….

Wszyscy zgodnie potwierdzają, że czas spędzony w naszym mieście , w rodzinach naszych uczniów, był czasem wyjątkowym. Dał on możliwość poznania się , nawiązania przyjaźni i pokazał, że bycie z drugim człowiekiem jest wartością bezcenną i nie zastąpi ich żadna medialna forma.

Polscy uczniowie z niecierpliwością oczekują wyjazdu na Ukrainę i ponownego spotkania ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami. Mamy nadzieję, że plany ziszczą się…

Iwona Mizgalska

Źródło: ZST Grodzisk Wlkp.

 

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24

Polub PGO24 na Facebooku, aby być na bieżąco!

Więcej filmów z PGO24