III Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną. Koncert Galowy -film.

III Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną. Koncert Galowy -film. 1

W dniach 24-27 sierpnia 2017 roku odbyły się Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną,  udział w nich wzięły trzy chóry: Chór Swiato-Pokrowskiej Katedry Prawosławnej z Grodna (Białoruś) pod dyrekcją Dmitrija Szepielewa, Chór Kameralny Litewskiej Diecezji Prawosławnej „Swietilien” z Wilna (Litwa) pod dyrekcją Wadima Maszyna oraz Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis z Poznania pod dyrekcją Leona Zaborowskiego.

Założeniem artystycznym kilkudniowego festiwalu było zaprezentowanie zaproszonych chórów w wybranych miejscowościach Wielkopolski. Łącznie odbyło się 8 koncertów w Opalenicy, Wolsztynie, Rostarzewie, Poznaniu i w Grodzisku Wielkopolskim.

Szczególnie uroczystą oprawę miał Koncert Galowy Międzynarodowych Spotkań  z Muzyką Cerkiewną, który odbył się w sobotę, 26 sierpnia, o godzinie 17.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim. W wypełnionym po brzegi Kościele zasiedli słuchacze z Wielkopolski oraz innych regionów kraju, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, a także zaproszeni goście.

W koncercie zaprezentowały się wszystkie chóry uczestniczące w festiwalu. Ostatnim akcentem Koncertu Galowego było wykonanie przez połączone chóry uroczystego „Gaude Mater” oraz „Mnogaja lieta”  pod kierownictwem dyrektora festiwalu, Leona Zaborowskiego. Podziękowanie, dyplomy oraz kwiaty na ręce dyrygentów złożyli Wicestarosta Grodziski – Antoni Kłak oraz Sławomir Górny – Członek Zarządu.

Koncerty festiwalowe zostały zorganizowane przy współpracy z Parafią pw. Najświęteszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim, Parafią pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie, Parafią pw. Św. Mateusza w Opalenicy, Parafią pw. św. Józefa w Opalenicy, Parafią pw. Św. Józefa w Rostarzewie, Kościołem oo. Franciszkanów p.w. Św. Antoniego z Padwy w Poznaniu

Międzynarodowe spotkania z Muzyką Cerkiewną prowadzili Leon Zaborowski i Lajla Zaborowska, spotkały się one z dużym zainteresowaniem słuchaczy we wszystkich zaplanowanych miejscach. Było to rezultatem zarówno reklamy, jak i atrakcyjności proponowanego repertuaru oraz wysokiego poziomu artystycznego chórów – uczestników festiwalu. Według szacunkowych danych koncerty wysłuchało około 1.000 słuchaczy. Ważnym punktem Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Cerkiewną był również Międzynarodowy Piknik Chóralny z udziałem chórów i zaproszonych gości.

Fundatorami Festiwalu byli: Starosta Grodziski, Starosta Poznański, Burmistrz Opalenicy, Burmistrz Wolsztyna. Organizatorami festiwalu byli: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim, Wolsztyński Dom Kultury oraz Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania pod dyr. Leona Zaborowskiego, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki cerkiewnej.

Duże zainteresowanie słuchaczy, atrakcyjność repertuaru, dogodny termin (druga połowa sierpnia), grono doświadczonych i zapalonych organizatorów i działaczy – wszystkie te czynniki skłaniają do wniosku, aby zacząć przygotowania do IV Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Cerkiewną w 2019 roku.

Bezspornie, III Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną znacznie przyczyniły się do promocji Grodziska Wielkopolskiego, Wolsztyna, Opalenicy, Rostarzewa  i Poznania w województwie i za granicą, będąc nieodłącznym elementem tradycji kulturowej tej części Wielkopolski.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x