II KONKURS WIEDZY O POWIECIE GRODZISKIM

Jaki jest największy zbiornik wodny w powiecie grodziskim? Z jakim wydarzeniem kojarzysz Franciszka Ratajczaka? Którzy z prezydentów RP odwiedzali powiat grodziski? To niektóre z pytań, z którymi musieli się zmierzyć gimnazjaliści uczestniczący w finale „II Konkursu Wiedzy o Powiecie Grodziskim”, zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego oraz Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp. Finał konkursu odbył się w środę – 6 kwietnia w auli grodziskiego liceum, z udziałem najlepszych znawców powiatu grodziskiego, wyłonionych w szkolnych eliminacjach.

Do konkursu zgłosiło się 6 z 9 gimnazjów powiatu grodziskiego. Prawo awansu do finału powiatowego uzyskało po pięciu najlepszych gimnazjalistów z każdej szkoły. Najlepsi w pierwszym etapie zostali przez organizatorów nagrodzeni podczas finału. Byli to: Wiktor Biernat z Gimnazjum w Grodzisku Wlkp., Konstanty Kinecki z Gimnazjum w Ptaszkowie, Wiktor Golczak z Gimnazjum w Wielichowie, Wiktor Szymański z Gimnazjum w Granowie, Brajan Wojda z Gimnazjum w Kamieńcu oraz Daniel Borowski z Gimnazjum w Jabłonnie.

Etap powiatowy składał się z dwóch części. Najpierw gimnazjaliści zmierzyli się testem pisemnym ze znajomości historii, geografii, przyrody i zagadnień społecznych powiatu grodziskiego. Pozwoliło to wyłonić szóstkę uczestników zmagań finałowych. W finale znaleźli się Wiktor Szymański z Gimnazjum w Granowie, Natalia Marciniak, Wiktor Golczak i Natalia Michałowska z Gimnazjum w Wielichowie, Patryk Paczkowski z Gimnazjum w Grodzisku Wlkp. oraz Konstanty Kinecki z Gimnazjum w Ptaszkowie.

Szóstka finalistów rozegrała między sobą finał ustny , odpowiadając na pytania. Każdy, kto zna zasady teleturnieju „jeden z dziesięciu” może sobie wyobrazić emocje i napięcie towarzyszące finałowej rozgrywce. Właśnie w podobnej konwencji rozegrano finał. W jej efekcie zwyciężył reprezentant Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ptaszkowie – Konstanty Kinecki. Drugie miejsce po dogrywce zdobył Patryk Paczkowski z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wlkp., a trzecie miejsce zajęła Natalia Michałowska z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Wielichowie.

Jury podczas konkursu tworzyli : Mariusz Zgaiński – Starosta Grodziski, Jadwiga Łacheta, – Dyrektor LO im. J. Słowackiego, Dorota Adam – nauczycielka historii i społeczeństwa w LO im. J. Słowackiego oraz Sebastian Skrzypczak – nauczyciel historii, jednocześnie prowadzący rozgrywkę finałową.

W przerwie rywalizacji Starosta Mariusz Zgaiński w ilustrowanym prezentacją multimedialną wykładzie opowiedział zebranym gimnazjalistom o powiecie grodziskim. Nagrody w konkursie, którymi były talony na sprzęt komputerowy oraz pamiątki związane z powiatem ufundowało grodziskie Starostwo. Organizację konkursu wsparły również; grodziska GS oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej.

Wybrane dla Ciebie