Hodowla kur – od czego zacząć?

Hodowla kur - od czego zacząć? 1

Hodowla kur jest zajęciem, które niesie ze sobą wiele korzyści. Jeżeli decydujemy się na przydomowy kurnik, będziemy mogli cieszyć się pysznymi i zdrowymi jajkami, których nadwyżkę możemy sprzedawać sąsiadom. Pamiętajmy jednak, że hodowla kur to zadanie, które wymaga wielu poświęceń, a przede wszystkim czasu. Jak rozpocząć hodowlę kur i na co zwrócić uwagę? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Hodowla kur a miejsce

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie miejsce, na którym założymy naszą hodowlę kur. W zależności od przewidywanej wielkości hodowli, musi ono być odpowiednio duże i położone powinno być raczej w pewnej odległości od naszego domu. W ten sposób nasze kury będą rozwijać się prawidłowo, a my nie będziemy narażeni na niezbyt przyjemny zapach dochodzący z kurnika.

Hodowla kur - od czego zacząć? 2

Budowa kurnika

Jeżeli mamy już wybrane miejsce na naszą hodowlę kur, możemy przystąpić do budowy kurnika. Warto wskazać, że wiele osób wybiera do tego celu już istniejący obiekt – np. starą szopę itp., co znacznie zmniejsza koszt inwestycji. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego miejsca, musimy zbudować kurnik od podstaw. Przede wszystkim musimy zapewnić kurom bezpieczne i optymalne warunki życia. W kurniku temperatura powietrza nigdy nie może spaść poniżej zera, dlatego jego ściany musimy odpowiednio zabezpieczyć za pomocą izolacji.  Pamiętajmy również, że w kury jak wszystkie zwierzęta potrzebują światła – duże okna zapewnią dostęp do słońca i ograniczą wydatki na ewentualne doświetlanie w czasie zimy. W kurniku nie może panować przeciąg, ponieważ kury przestaną się nieść. Kurnik musi być na tyle duży, aby na dwie kury przypadał minimum 1 metr kwadratowy powierzchni. Cała konstrukcja musi być łatwa do utrzymania porządku i szybkiego wyczyszczenia. Bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja kurnika, bez którego nasze kury będą narażone na różne choroby – w tym celu najlepiej skonstruować lufcik w dachu (który należy odpowiednio zabezpieczyć przed drapieżnikami).

Wyposażenie kurnika

Po zbudowaniu kurnika musimy go oczywiście odpowiednio wyposażyć. Specjalne poidła dla kur zapewniają naszym zwierzętom świeżą i czystą wodę, do której muszą mieć dostęp przez całą dobę. Równie ważne są odpowiednie karmidła, których konstrukcja pozwala na utrzymanie higieny w kurniku. Oprócz tego należy zbudować grzędy na odpowiedniej wysokości (minimum 15 cm nad podłogą i nie więcej niż metr), a także gniazda (jedno dla 3-4 kur). Kurnik należy wyścielić wiórami drewnianymi lub trocinami z piaskiem, które trzeba regularnie wymieniać.

Hodowla kur - od czego zacząć? 3

Wybieg dla kur

Kury muszą posiadać odpowiednio duży obszar na świeżym powietrzu, na którym będą mogły znaleźć pożywienie. W ten sposób ograniczymy wydatki na paszę i zapewnimy naszym zwierzętom optymalne warunki rozwoju. Najlepiej, aby wybieg był na tyle duży, aby można było go podzielić na dwie części – w momencie, gdy jedna część będzie używana, druga będzie mogła zostać oczyszczona, a roślinność odrosnąć. Przyjmuje się, że na jedną nioskę powinny przypadać 4 metry kwadratowe wybiegu. Pamiętajmy, że wybieg musimy odpowiednio zabezpieczyć przed drapieżnikami, a także przed ucieczką kur. Najlepiej ogrodzenie wykonać za pomocą drutu ocynkowanego z powłoką z PCV, z oczkami o maksymalnej wielkości 1,5 x 2,5 cm. Jeżeli szukacie wyposażenia do hodowli kur, warto sprawdzić internetowy sklep rolniczy poltechparts.pl. w którym znaleźć można takie produkty jak: poidła, obrączki dla kur, pojemniki do transportu, koryta, inkubatory i wiele, wiele innych – https://poltechparts.pl/wyposazenie-ferm-drobiu-kurnikow.

Hodowla kur – jaką rasę wybrać?

Posiadając już odpowiednie miejsce, w którym będą żyły nasze kury, nadszedł czas na wybór rasy. Decydując się na przydomową hodowlę musimy wybrać taką rasę, która będzie odporna na choroby i nie będzie zbyt wymagająca pod względem warunków bytowych. Muszą one być również zdolne do samodzielnego szukania pokarmu. Najbardziej popularną rasą kur w Polsce jest karmazyn. Są to kury o brązowym upierzeniu, które są ogólnoużytkowe. Ich nieśność to około 180 jaj rocznie. W naszym kraju często wybierane są również zielononóżki, których jajka są szczególnie cenne. Pamiętajmy, że do przydomowej hodowli kur nie należy kupować zwierząt z fermy, ponieważ są one znacznie bardziej delikatne i nie przeżyją zbyt długo w trudniejszych warunkach.

Przedstawione informacje to oczywiście podstawowe wiadomości na temat hodowli kur. Mamy jednak nadzieję, że pogłębicie ten temat i zdecydujecie się na przydomowy kurnik – pyszne i zdrowe jajka gwarantowane!

Artykuł sponsorowany

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu

Ja kupiłam super kurnik na slepicar.pl POLECAM !!!!

1
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x