Jan Gniński z Gnina – grodziski uczestnik Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 r..

12 września minęła 337. rocznica słynnej Bitwy pod Wiedniem, w której brał udział zapomniany dziś syn grodziskiej ziemi Jan Gniński z Gnina, herbu Trach. Wojska polskie, cesarskie oraz księstw... Czytaj dalej »

Listy do rodziny pisane „krwią”. Niezwykła pamiątka przekazana do Muzealnej Izby Tradycji.

Moje drogie po Niebie, najdroższe i najmilsze Dziatki! Z woli Bożej opuszczam i osierocam was, lecz proszę i błagam was nie rozpaczajcie… – pisał w jednym z dwóch listów, w... Czytaj dalej »

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Józef Janiszewski – socjalista rodem z Grodziska

Działacz robotniczy i patriota. Partyjny towarzysz Ludwika Waryńskiego i Józefa Piłsudskiego. Biznesmen i niedoszły niemiecki poseł. Tak w skrócie wyglądała biografia Józefa Janiszewskiego –  zapomnianego bohatera ruchu robotniczego rodem z Grodziska.... Czytaj dalej »

Ostatnia klasa pierwsza “B” przed wojną

Zdjęcie przedstawia żeńską klasę pierwszą “B”, ostatni przedwojenny rocznik pierwszoklasistów. Zostało wykonane tuż przed wakacjami 1939 roku, przed budynkiem dzisiejszej szkoły podstawowej nr 2. Nasza bohaterka pamięta, że na... Czytaj dalej »

„Obywatelstwo” wspiera walczących z bolszewickim „diabłem w kapeluszu”. Historia z urzędowego Orędownika Powiatowego w Grodzisku.

Generał Sikorski był pod wrażeniem organizacji, karności, jakości umundurowania i uzbrojenia oddziałów dawnej Armii Wielkopolskiej. Dlaczego? W dużej mierze wynikało to z samoorganizacji i trudu wielkopolskiego /grodziskiego/ „obywatelstwa”.              Urzędowe... Czytaj dalej »

Starosta grodziski idzie na wojnę

      Dla mieszkańców powiatu grodziskiego zwycięskie powstanie wielkopolskie 1918-1919 roku nie zakończyło walk. Na wschodnich rubieżach Polski cały czas czaiła się bolszewicka nawała, która gotowa była zniszczyć nasz kraj.... Czytaj dalej »

„Spacer po Grodzisku” – cofnij się w czasie

„Spacer po Grodzisku” to fascynująca podróż do przeszłości. Zobacz, kto budował i rozwijał to miasto na przestrzeni wieków. Poznaj słynnych mieszkańców i bohaterów Grodziska Wielkopolskiego – zachęca Urząd Miejski... Czytaj dalej »

Mieli tylko 4 pragnienia: “Złota, pieniędzy, wódki i dziewcząt!”

15 sierpnia minie 100 lat od przełomowego momentu wojny polsko – bolszewickiej, jaką była Bitwa Warszawska. Wojsko Polskie znalazło się w krytycznym momencie, u progu oczekiwanej przez wielu porażki,... Czytaj dalej »

Ksiądz Marian Ciesielski- grodziski powstaniec warszawski

Życiorys księdza Mariana Ciesielskiego, grodziskiego powstańca warszawskiego, jest kolejnym przykładem na to, jak okrutne lata II wojny światowej potrafiły zmienić życie wielu mieszkańców Grodziska. Marian Ciesielski urodził się 3... Czytaj dalej »

Grodziscy regionaliści z „Grätz-a” wygrali konkurs i będą realizowali projekt związany z grodziskimi legendami

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej”Grätz”,  skupiająca miejscowych pasjonatów historii i regionalistów,  wygrała  Konkurs Regrantingowy pod nazwą „Centrum Dla Rodziny 2” dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-... Czytaj dalej »