Grodziszczanie upamiętnili Antoniego Thuma.

W pięknej słonecznej pogodzie upłynęły piątkowe uroczystości związane z upamiętnieniem przedwojennego dyrektora Zjednoczonych Browarów Grodziskich Antoniego Thuma.

Na cmentarzu delegacje władz miasta oraz grodziskich regionalistów złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie naszego bohatera.

Po ponad 60 latach nad jego mogiłą Grodziska  Orkiestra Dęta zagrała odnaleziony kilkanaście  miesięcy wcześniej Marsz Gratulacyjny, który w 1933 roku dla Antoniego Thuma skomponował ówczesny kapelmistrz Stanisław Kańduła. Niezwykle sympatycznie było również w Grodziskich Browarach. Opowieści Andrzeja Mańkowskiego i Zachariasza Wojciechowskiego rozbudziły jedynie apetyty na najnowszą książkę Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej poświęconej osobie Antoniego Thuma.

Chętnych na nią nie brakowało, a autor książki z największą przyjemnością umieszczał na niej swoje autografy. Niezwykle sympatycznie było także podczas osłonięcia pomnika przy ulicy Poznańskiej. W tej doniosłej chwili uczestniczyli obok władz miasta i przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej, a także przedstawiciele rodziny- pani Daria Wojciechowska i Zachariasz Wojciechowski. Do Antoniego Thuma nawiązywało także przedstawienie Grupy Teatralnej “ARLEKIN” pod kierownictwem Hanny Mańkowskiej. Niezwykle umiejętnie dobrane wątki przedstawienia, bardzo zręcznie przeniosły wszystkich w klimat przedwojennych browarów grodziskich.

Wszystkich zainteresowanych pragniemy jednocześnie powiadomić, że w niedziele 26 czerwca w kościele farnym w Grodzisku o godzinie 12:30 odbędzie się msza święta w intencji Antoniego Thuma.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.