Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

„W Grodzisku listy piszą … z historii Poczty Polskiej”

20 lutego 2017 roku  w Muzealnej Izbie Tradycji Ziemi Grodziskiej została otwarta wystawa pt: „W Grodzisku listy piszą… z historii Poczty Polskiej”.

Wystawa powstała dzięki życzliwości pana Sławomira Tomków, pracownika leszczyńskiej Poczty i zarazem wielkiego miłośnika i kolekcjonera wszelkich pamiątek związanych z Pocztą Polską.

Eksponaty kolekcjonera uzupełnione zostały dodatkowo przez zdjęcia oraz dokumenty  pochodzące ze zbiorów grodziskiego Muzeum.  Nie zabrakło także pamiątek użyczonych przez pracowników Poczty w Grodzisku, które zebrała i przygotowała pani Naczelnik Dominika Czub.

Otwarcie wystawy zainicjował pan Sławomir Tomków przebrany w tradycyjny strój Pocztyliona  wygrywając jeden z sygnałów Poczty Konnej. Kolekcjoner z ogromną pasja i znawstwem opowiadał o historii Poczty Polskiej, której początki sięgają XVI wieku. Zawiłe losu instytucji, częste zmiany i reorganizacje, różnie kształtowały i kształtują oblicze tej instytucji. Jednak dla wielu z nas kojarzy się cały czas z listonoszem, którego zna się zazwyczaj od wielu lat, z okienkiem, przy którym załatwiamy różne sprawy i czerwoną skrzynką na listy.

Za datę narodzin poczty w Polsce uważa się 18 października 1558 roku. Wtedy to król Zygmunt August „ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych”. Powołana przez monarchę instytucja publiczna miała służyć przede wszystkim utrzymaniu stałych kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych z innymi krajami europejskimi. Król chciał się też zabezpieczyć przed kontrolą poczty cesarskiej, która dotychczas przewoziła polskie listy do Włoch.

Na wystawie nie brakuje także pamiątek z grodziską Pocztą. Zwiedzający będą mogli zobaczyć zdjęcia budynku pocztowego przy ulicy Bukowskiej z najróżniejszych lat, jak również jego wyposażenie. Nie zabrakło także zdjęć dawnych pracowników Poczty grodziskiej, w tym najbardziej rozpoznawalnych listonoszy.

Warto jedynie wspomnieć, że bardzo ciekawe i niestety nie  zbadane są dzieje grodziskiej Poczty. Wiadoma, że w pierwszej połowie XIX wieku zajezdnia poczty konnej znajdowała się przy ulicy Poznańskiej. Około 1873 roku wspomina się, że Agencja Pocztowa znajdowała się w Grodzisku  przy ulicy Rakoniewickiej. Do chwili obecnej nie udało nam się jeszcze ustalić daty budowy obecnego gmachu  przy ulicy Bukowskiej. Również niepowodzeniem zakończyły się starania mające na celu odnalezienie sztandaru Urzędników Pocztowych z Grodziska, który jeszcze kilkanaście lat temu był zdeponowany  w grodziskim kościele farnym. Być może obecna wystawa przyczyni się  do odkrycia i pogłębienia wiedzy w tym temacie.

Z okazji otwarcia wystawy wydano także okolicznościową pocztówkę, którą można otrzymać z automatu pocztowego w Muzeum. Wystawa czynna będzie do końca maja bieżącego roku.  Zapraszamy.

Korespondencja: Dariusz Matuszewski

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24