Przed grodziskim Sądem Rejonowym manifestowało około 40 osób

Przed grodziskim Sądem Rejonowym manifestowało około 40 osób 1

Grodzisk Wielkopolski jest jednym z kilkudziesięciu miast Polski, w których dziś odbyły się demonstracje w obronie niezależności sądownictwa.

Przed grodziskim Sądem Rejonowym manifestowało około 40 osób. To protest przeciwko uchwalanym ustawom o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Praca nad projektami ustaw skierowanych do Sejmu przez prezydenta, ustaw fundamentalnych dla ustroju państwa, jest prowadzona w niebywałym tempie- zauważyli mówcy podczas dzisiejszego protestu.

Takie tempo wyklucza spokojny namysł nad jakością stanowionego prawa i możliwość szerokich konsultacji społecznych jakie winny towarzyszyć stanowieniu prawa tej rangi. Więcej na temat jakości stanowienia prawa w czasie dwóch lat rządów PiS można przeczytać w specjalnej publikacji na ten temat dostępnej na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia [pobierz].

Wśród zebranych przed grodziskim sądem panowało dziś przekonanie, że projekty tych ustaw zostaną przyjęte, a Prezydent RP Andrzej Duda ich nie zawetuje. To oznacza wpływ polityków na władzę sądowniczą, a to z kolei jest sprzeczne z obowiązującą Konstytucją. Czy w takich realiach obywatel będzie mógł liczyć na sprawiedliwe, publiczne rozpatrzenie jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd? To pozostanie w rękach Sędziów, którzy w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Adam Strzembosz zaapelował do Prezydenta Andrzeja Dudy:

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x