Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Grodziski Klub Biegacza działa od 10 lat

Stowarzyszenie Grodziski Klub Biegacza działa od 10 lat. Klubowicze i sympatycy postanowili to uczcić. Spotkali się “BEHAPOWCU”.  18 listopada o 18.00 zebrało się tam grono ok. 60 osób, które wspólnie cieszyły się jubileuszem.

Na miejsce przybyli także zaprzyjaźnieni przedstawiciele z innych stowarzyszeń sportowych. Byli przyjaciele klubu z Grodziska, Opalenicy, Buku, Nowego Tomyśla, Wolsztyna.  Zaproszenie przyjęli także dobroczyńcy, którzy wspierają rzeczowo i finansowo biegową pasję.

Prezes Stowarzyszenia – Piotr Bartkowiak przedstawił 10-lecie działalności klubu. Przyjemne wspomnienia zostawiła po sobie grodziszczanka Aleksandra Ciesielska. Swym śpiewem pobudziła artystyczne apetyty. Iluzjonista Piotr Tyczyński przeniósł  wszystkich w świat magii. Michał Wegrzyn, związany z GKB, rozpieścił podniebienia i przygotował specjalny tort.

Historia działalności GKB.

30 listopada 2007 r. Grodziski Klub Biegacza został wpisany do rejestru klubów sportowych prowadzonego przez starostwo powiatowe. Początki stowarzyszenia datują się na okres wcześniejszy, bo przed 1 półmaratonem Słowaka.  Już 23 lutego 2004 roku odbyliśmy pierwsze, nieformalne spotkanie osób, które wspólnie chciały zorganizować klub biegowy. Było to w nieistniejącym już dziś budynku harcówki przy ulicy Mossego.

Przełom nastąpił wraz z pierwszym Półmaraton Słowaka. 17 czerwca 2007 na starcie biegu, którego pomysłodawcą był Marek Małecki, stanęło 325 osób. Wśród organizatorów był również, jeszcze nieformalny wtedy, Grodziski Klub Biegacza. Wkrótce spotkało się 15 osób, założycieli stowarzyszenia. Jego pierwszym prezesem wybrano Lecha Wojciechowskiego.

Ideą stowarzyszenia jest nie tylko biegowa pasja, ale również możność wspólnego realizowania ciekawych pomysłów. I to jest fundamentem działalności stowarzyszenia.

Kilka lata temu podchwyciliśmy pomysł Gazety Wyborczej i w Grodzisku zorganizowaliśmy Akcję Polska Biega. Za pierwszym razem wspólnie z ambasadorami akcji grodziscy biegacze przebiegli od granicy gminy do grodziskiego ratusza. Jednorazowa akcja stała się ogólnopolską imprezą cykliczną, którą wspólnie z grodziskim urzędem miejskim realizujemy w parku miejskim. Skupiamy się przede wszystkim na uczestnictwie dzieci, a także na wspólnej, wielopokoleniowej zabawie.

Od kilku lat w podgrodziskim Zdroju organizujemy biatlon letni GKB, czyli połączenie biegania ze strzelaniem. Mimo, że sam pomysł zrodził się spontanicznie, to organizacja biatlonu na trwałe wpisała się w życiu klubu. Ta nietypowa, niszowa impreza, nie odbyłaby się bez pomocy klubu oficerów rezerwy, Stowarzyszenia GRYF i Urzędu Miejskiego. Wykorzystujemy do niej tereny i zaplecze jakimi dysponuje gmina. Dystans to około 8km + 10 strzałów z małokalibrowej broni strzeleckiej. Pikanterii temu biegowi dodaje fakt, że za każde pudło… trzeba przebiec dodatkową rundę karną. Czyli dla zadeklarowanego pacyfisty… do przebiegnięcia będzie dodatkowy kilometr. Ostatnio zawody udało się poszerzyć o biegi dziecięce. Ale dzieci nie strzelają! Ograniczają się tylko do biegu…

Zalesione tereny w zachodniej części gminy idealnie nadają się do rekreacji ruchowej. Dlatego też postanowiliśmy to wykorzystać i od kilku lat, również w Zdroju, organizujemy bieg “Pętla Krosowa Grodziskiego Klubu Biegacza”. Dystans nietypowy, bo około 7 km, ale trasa ciekawa i wymagająca. Wspólnie z Nadleśnictwem Grodzisk trasę na stałe odpowiednio oznaczyliśmy.

Inicjatyw, które współorganizujemy jako GKB to także bieg noworoczny Od Bernarda do Bernarda, Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Sztafeta Biegowa do grobu ojca Bernarda w Lubiniu, a ostatnio również ULTRAGWINT.

Dzięki dofinansowaniu z gminy Grodzisk, prawie od początku działalności klubu, organizujemy nie tylko te imprezy, ale również wspólne wyjazdy na różne zawody, również na te biegi, które odbywają się poza granicami kraju.

O bieganiu można równie ciekawie opowiadać. Dlatego rok temu, we współpracy z bankiem Credit Agricole wzięliśmy  udział w  Konferencji Biegowej pt.:„ Dwa spojrzenia na sport wyczynowy”. Bohaterami wieczoru byli: Michał Bartoszak – polski lekkoatleta, olimpijczyk z Aten, jeden z najlepszych polskich długodystansowców w historii, obecnie trener oraz Jakub Abramczuk – dziennikarz, ultramaratończyk oraz autor internetowego bloga.

Kolejnym etapem działalności jest nawiązanie współpracy z klubami biegowymi z poza naszego kraju. Pierwsze kroki  już poczyniliśmy. W czerwcu tego roku, gościliśmy serbskich biegaczy z bośniackiego miasta Brod którzy pobiegli w grodziskim półmaratonie Słowaka. Planujemy nawiązanie podobnych wymian z Hiszpanią i Litwą.

Jedni klubowicze przychodzą, a inni odchodzą. Jedni jeszcze się uczą, inni pracują… a jeszcze inni są już na emeryturze. Każdy ma swoje priorytety i swoje życiowe plany, które czasem powodują że na biegową pasję poświęcić można trochę więcej lub trochę mniej czasu. Najważniejsze, że wśród biegaczy nie ma barier wiekowych, a liczą się przebyte kilometry i kolejne starty. Dziś w klubie jest ponad 50 osób, choć przez te 10 lat przez szeregi klubu przewinęło się, a raczej przebiegło, ponad 100 osób.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24