Policjanci z grodziskiej komendy wystawili już pierwsze wysokie mandaty według nowego taryfikatora za wykroczenia w ruchu drogowym.

Z nowym rokiem weszły w życie nowe przepisy, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy, którzy nagminnie łamią reguły muszą liczyć się ze znacznie większymi kwotami mandatów.

Nowe przepisy dotyczące wysokości stawek mandatów za popełniane wykroczenia w ruchu drogowym mają wpłynąć na zachowania osób wsiadających za kółkiem. Niewątpliwie ich znaczna wysokość może zadziałać na wyobraźnię kierowców, co w konsekwencji przełoży się na wzrost bezpieczeństwa. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Podwyższone zostały górne wysokości grzywny, którą na nieodpowiedzialnego kierowcę może nałożyć sąd, a także policjanci.

Na terenie powiatu grodziskiego według nowo przyjętych przepisów policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 1300 zł oraz 6 punktów karnych na kierowcę, który spowodował kolizję drogową. Innym przykładem zastosowania nowych przepisów było zatrzymanie pijanego rowerzysty z wynikiem 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym przypadku rowerzysta przyjął mandat w wysokości 1000 zł.

Policjanci apelują o rozwagę na drogach i przypominają, że nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości wynoszą:

 • do 30 km/h – do 400 zł
 • od 31 do 40 km/h – co najmniej 800 zł
 • o 41-50 km/h – 1000 zł
 • o 51-60 km/h – 1500 zł
 • o 61-70 km/h – 2000 zł
 • o 71 km/h i więcej – 2500 zł.

Trzeba też zwracać szczególną większą uwagę na osoby piesze, zwłaszcza, że mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa są naprawdę wysokie. 1500 zł – tyle zapłacimy za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który już znajduje się na przejściu lub na nie wchodzi. Tyle samo zapłacimy za wyprzedzanie na przejściu. Jeśli prowadząc auto, rozmawiamy przez telefon trzymając aparat przy uchu – zapłacimy 500 zł mandatu. Za co jeszcze?

 • 800 zł – za zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.
 • 2000 zł – za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wskazują znaki drogowe.
 • 2500 zł – za brak zachowanej ostrożności w strefach zabudowanych, drogach publicznych, czy za spowodowanie zagrożenia przez kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.
 • Za wyprzedzanie na zakazie – 1000 zł,
 • Za jazdę pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień – 1500 zł zamiast 1000 zł,
 • Wjazd na szlabany kolejowe, a dokładnie objeżdżanie opuszczonych zapór czy półzapór kolejowych, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd – 2000 zł,
 • Wzrośnie maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych, policjant będzie mógł na miejscu ukarać sprawcę maksymalnym mandatem do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu zwiększy się do 6 tysięcy złotych;
0 0 głosów
Ocena artykułu


Telewizory do kupienia

"PGO24 Portal Grodziska i okolic - lokalny serwis informacyjny działający od 2010 w powiecie grodziskim (wielkopolskie).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze