Press "Enter" to skip to content

Grodzisk Wielkopolski – inicjatywa w obronie Wolnych Mediów

Wszyscy, którym na sercu leży wolność mediów i nie zgadzają się na zawłaszczenie kraju przez PiS mogą czuć się zaproszeni na spotkanie w obronie Wolnych Mediów, które odbędzie dziś o godz. 18.00 na ul. Szerokiej 1 w Grodzisku Wielkopolskim.

Jest to inicjatywa ogłoszona na Facebooku i będąca odpowiedzią na podjęte wczoraj przez Sejm decyzje wymierzone w media, których przekaz jest poza kontrolą partii rządzącej.

Na początek jest “lex anty TVN”, ale władza autorytarna nie znosi żadnej krytyki. Jeśli zatem powiedzie się plan przejęcia i upartyjnienia największego w Polsce niezależnego nadawcy telewizyjnego, to możemy mieć pewność, że po niezależnej telewizji przyjdzie pora na inne wolne media, a później na cenzurę Internetu.

Prasa lokalna w większości już została kupiona przez Orlen, który jest kontrolowany przez państwo. Wcześniej partia przejęła TVP i chociaż cenzura prewencyjna jest w Polsce konstytucyjnie zakazana, to większość oglądających telewizję finansowaną publicznymi pieniędzmi nie jest w pełni świadoma tego, co w Polsce się dzieje. Niewygodne dla władzy fakty są tam przemilczane albo prezentowane w taki sposób, który z rzeczywistością ma niewiele wspólnego. Nie ma tam miejsca na pluralizm i prezentowanie poglądów ludzi, którzy z poczynaniami władzy się nie zgadzają.

Wystarczy materiał poprzedzić sformułowaniem “nie brak opinii, że…” i można za tym wstawić dowolną opinię. Problem w tym, że są to opinie jednoznacznie nieprzychylne opozycji i jednoznacznie pochlebne względem władzy. Dodatkowo w naturze człowieka nie leży wnikliwe oddzielanie opinii od faktów, co umożliwia nadawcy plastyczne kształtowanie poglądów niewyrobionych pod tym względem odbiorców.

Rola mediów w wizji rządzącej partii sprowadza się do podtrzymywania jej trwania u władzy. Partia PiS nie życzy sobie, aby ktokolwiek i cokolwiek psuło jej komfort rządzenia poprzez wskazywanie marnotrawstwa, bezsensownego szastania publicznymi pieniędzmi czy wytykanie obsadzania stanowisk w kontrolowanych przez państwo spółkach przez ludzi z nią związanych.

Zarząd TVN S.A. wydał wczoraj oświadczenie w związku z decyzją Sejmu w sprawie nowelizacji  ustawy o radiofonii i telewizji. Oto jego treść:

Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji  ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.

Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.

Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.

Koniec treści oświadczenia


“Polityk, który idzie na wojnę z mediami, ma prawo napisać na swej wizytówce jedno słowo: idiota.”

Henry Kissinger

4.6 8 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze