Grodzisk, starostwo na niebiesko. Autyzm, zanim ocenisz przeczytaj. [video]

           Tradycyjnie już 2 kwietnia budynek starostwa powiatowego w Grodzisku podświetlono na niebiesko. Jest  to wyraz solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.

Kolor niebieski jest symbolem poznania tego dziwnego dla wielu zaburzenia. Dla osoby z autyzmem sól może mieć smak kwaśny, delikatne pogłaskanie może być odebrane jako dotkliwy ból, a lód po prostu parzy.

            Mózg ludzi z autyzmem odmiennie odbiera rzeczywistość, zaburza ich relacje społeczne, odbieranie rzeczywistości. Często więc uważani są za dziwaków, którzy nie są przystosowani do ogólnie przyjętych relacji i zachowań społecznych. Właśnie dlatego, od 2011 roku, obchodzony jest światowy dzień wiedzy na temat autyzmu, którego symbolem jest właśnie kolor niebieski.

           Pod niecodziennie oświetlonym grodziskim starostwem, w asyście symbolicznie pulsujących niebieskich policyjnych świateł, zebrali się rodzice z dziećmi autystycznymi, władze powiatowe, lokalni politycy i mieszkańcy, którzy wspólnie celebrowali dzień wiedzy o autyzmie. Jak ważne są takie spotkania dla poznania autyzmu świadczą słowa uczestniczki spotkania, która przyprowadziła swoje dziecko..

            …żeby poznało rówieśników z autyzmem, gdyż zdarza się, że w klasach integracyjnych niektórzy rodzice nie życzą sobie dzieci z autyzmem. A przecież właśnie o to chodzi, żeby wzajemnie się poznać… .

            Z drugiej strony, pojawiły się wśród stojących głosy, że są rodzice dzieci z autyzmem, którzy jeszcze się wstydzą swoich inaczej odbierających rzeczywistość pociech. Z tego powodu unikają takich poznawczych spotkań.

Chyba nie jest to rozwiązanie, gdyż – w Europie żyje już około 5 mln osób z tym zaburzeniem. Natomiast w ciągu ostatniej dekady w USA liczba urodzeń z autyzmem wzrosła sześciokrotnie. Nie można tych ludzi izolować czy wyrzucić poza nawias społeczeństwa – dowiemy się na stronach fundacji zajmującej się krzewieniem wiedzy o autyzmie. Zgodnie z hasłem – Autyzm, zanim ocenisz, poznaj!

Drogi czytelniku, w trakcie czytania tego krótkiego artykułu, właśnie gdzieś w świecie urodziło się kolejne dziecko z autyzmem.

A2M

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *