Grodzisk: rozmowy o sytuacji w rolnictwie i nie tylko

7 grudnia 2016 r z wizytą w Grodzisku Wielkopolskim przebywał poseł Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Spotkał się tutaj z powiatowym zarządem tego ugrupowania, a także przekazał informacje istotne nie tylko z punktu widzenia rolników, ale także szerzej – istotne dla sektora rolno-przetwórczego, a co za tym idzie także dla znacznej części gospodarki Wielkopolski.

Z przekazanych informacji nie wyłania się obraz, który mógłby napawać optymizmem. PSL ma pomysły, jak to zmienić.

Sankcje gospodarcze wobec Rosji, a skutki dla polskiego rolnictwa

Krzysztof Paszyk zasygnalizował podczas spotkania z mediami, że PSL nie dostrzega, aby gospodarcze sankcje wobec Rosji przyniosły oczekiwane rezultaty, natomiast można zaobserwować negatywne skutki dla naszego rolnictwa. Istnienie nadwyżek produkcji rolnej prowadzi do spadku i ograniczenia produkcji.

Obecny rząd nie radzi sobie ze znajdowaniem nowych rynków dla dystrybucji nadwyżek powstałych w wyniku zamknięcia rynku rosyjskiego. Ludowcy, podczas zakończonej kilka dni temu Rady Naczelnej, podjęli uchwałę – apel w sprawie zniesienia embarga na dostawę naszych produktów do Rosji. Trzeba przy tym oddzielić sankcje polityczne od gospodarczych – zaznaczył poseł.

Zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii był odpowiedzią Rosji na sankcje gospodarcze wprowadzone przez Zachód w sierpniu 2014 roku.

Projekt ustawy o sołtysach

Poseł PSL przedstawił w Grodzisku zarys przygotowanej przez tę partię ustawy, która “dowartościuje” sołtysów. Projekt zakłada, że oprócz diet sołtysi otrzymywaliby od państwa stałe miesięczne wynagrodzenia w wysokości połowy płacy minimalnej. Zdaniem wnioskodawców takie rozwiązanie pozwoli docenić sołtysów aktywnych, a dla tych mniej aktywnych stanie się bodźcem aktywizującym i motywującym do działania. Dodatkowo, gdyby proponowana ustawa weszła w życie, sołtysom miałaby przysługiwać taka ustawowa ochrona, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. W Polsce jest ok. 40 tys. sołtysów.

Zmiany w podatku dochodowym

PSL postuluje wprowadzenie takich zmian w kwocie wolnej od podatku, które będą realnie odczuwane jako poprawa finansowa w najszerszym spektrum dochodowym rodzin. Chodzi o to, żeby obecnie zarabiający w okolicach płacy minimalnej mogli odczuć ulgę w postaci zwiększonej kwoty wolnej od podatku, a co za tym idzie dochodów zostających w portfelu. Zaproponowane przez rząd rozwiązania nie realizują tego postulatu, a także nie realizują zapowiedzi przedwyborczych.

Odnosząc się do rozpowszechnianych komunikatów na temat tzw. kwoty wolnej od podatku dla posłów Krzysztof Paszyk tłumaczył, że źródło tego nieporozumienia wynika z błędnego przyjmowania za dochód nieopodatkowanych diet poselskich. Diety poselskie (ok 2300 zł/m-c) nie są bowiem dochodem, a mają za zadanie wyrównać część dochodu utraconą w wyniku sprawowania mandatu posła np. spotkań z obywatelami, czyli rekompensować koszty podróży, noclegów, wyżywienia itp.

Hipokryzja rządzących

Hipokryzją nazwał poseł Krzysztof Paszyk postawę, polegająca na tym, że prezes partii rządzącej przemawia do rolników zapewniając o tym, że dobro tej grupy jest dla rządzących ważne, a zaledwie kilka dni później sejmowa większość przyjmuje rozwiązania, które zrównują wiek emerytalny rolników z wiekiem emerytalnym pozostałych obywateli. Zdaniem PSL powinien zostać zachowany obecny wiek emerytalny rolników czyli 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn (po 30 latach pracy).

Niepokojące rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Eskalacja problemu afrykańskiego pomoru świń pokazuje, że rząd nie radzi sobie z opanowaniem tego zjawiska. W ciągu roku liczba ognisk tej choroby wzrosła z 3 do 23 – przekazał Krzysztof Paszyk.

Ze zjawiskiem trzeba radzić sobie lokalnie, a nie transportować trzodę do utylizacji do odległych zakątków kraju. To może sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby. Linia Wisły powinna być nieprzekraczalną barierą. Pojawienie się ASF w Wielkopolsce miałoby poważne skutki dla dobrze prosperującego tutaj przemysłu rolno-spożywczego – uważa przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nie działa niestety przyjęta jakiś czas temu ustawa umożliwiająca przerabianie mięsa pochodzącego ze stad, w których stwierdzono ASF na produkty, które mogłoby kupować państwo – np. konserwy dla wojska. Chociaż dla ludzi jest to całkowicie bezpieczne, obecnie zamiast tego mięso jest utylizowane (najczęściej spalane). W skali kraju są to tysiące sztuk – martwią się reprezentanci PSL, którzy między innymi na ten temat rozmawiali dziś w Grodzisku Wielkopolskim.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24