Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Grodzisk inwestuje w drzewa. Uśmiechnijmy się na ich widok.

Więcej tlenu, chłodnego cienia, czystsze powietrze i pozytywny wpływ na ludzką psychikę, to walory wypływające z drzew rosnących w przestrzeni miejskiej.

Wiosenne nasadzenie drzew na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski obejmowało 79  drzew gatunków: Klon, Dąb, Wiśnia, Grab, Wiąz, Lipa w odmianach uzależnionych od ich lokalizacji.

Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim informuje, że w związku z prowadzonymi nasadzeniami, często pada pytanie: “po co nam drzewa w mieście?

I odpowiada:

Jeśli chodzi o walory prozdrowotne miejskiej zieleni, a szczególnie drzew, należy podkreślić ich zdolności do poprawiania jakości miejskiego powietrza, co ma niebagatelne znaczenie biorąc pod uwagę problem smogu.
Ponadto:
Tlen – 10 metrowe drzewo  produkuje średnio 118 kg tlenu/rok. (Człowiek zużywa ok. 176 kg tlenu/rok)
chłodzenie – latem duże, alejowe drzewo wyparowuje do 450 litrów wody dziennie (mniejsze ok. 250 l). Efektem jest ochłodzenie powietrza oraz jego nawilżenie – istotne w warunkach miejskich.
oczyszczanie powietrza – te zdolności mają popularne rośliny doniczkowe, ale również drzewa oczyszczają miejskie powietrze głównie z amoniaku, dwumetylobenzenu i formaldehydu.
wpływ na zdrowie psychiczne – drzewa to kontakt z naturą, obniżają poziom stresu i działają wyciszająco. Wzbogacają także miejską faunę są bowiem miejscem gniazdowania ptaków, a ich obecność również dodatnio wpływa na psychikę człowieka. W upalne dni szukamy cienia nie tylko dla siebie, ale także pojazdy chętnie parkujemy w cieniu. Zwiększają wartość nieruchomości z nimi sąsiadujących. Badania naukowe wskazują jednoznacznie, że  jesteśmy gotowi więcej zapłacić za mieszkanie, z którego okien widać drzewa.
Cień drzew wydłuża również trwałość chodników i dróg. Trwałość asfaltu dzięki cieniowi przedłuża się z 7-10 lat do 20-25. Rachunki ocienionej przez drzewa nieruchomości są o ok. 15-35% niższe, ponieważ zmniejsza się zapotrzebowanie na energię (drzewa zarówno ochładzają powietrze latem, jak i zapobiegają nadmiernemu wychładzaniu się budynków zimą.


    Może więc zamiast marudzić, uśmiechnijmy się na widok każdego nowo posadzonego drzewa, które wraz z upływem lat nie będzie tracić na swojej wartości, ale wprost przeciwnie, będziemy czerpać z niego coraz więcej korzyści.

-kwituje autor notatki na stronie Urzędu Miejskiego

Źródło: UM Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24